Voorbereidende werkzaamheden De centrale verwarming aan boord van de Maria Ana bewees meteen haar goede diensten, want onder bijna voortdurende re gen en wind brachten wij onder leiding van de heer Patalani, de zuiger in gereedheid voor het werk. De bok overeind, de spud- palen op hun plaats (met eigen middelen), alle draaiende ma chines instellen, brandstof tanken, water bijvullen. Alles verliep naar wens. Op de wal moesten we nog de persleiding aansluiten en kaden leggen. Het werk begon Begin augustus was het dan zo ver dat we konden beginnen. In de aanloopperiode werd het ter plaatse geworven personeel in gewerkt. Al gauw werkten we naar genoegen, hoewel het niet al tijd even gemakkelijk ging. Op een gegeven moment kreeg de Maria Ana zelfs een bos voor haar kiezen. Maar ook daar beten we doorheen. De werkuren waren van 's morgens 6 tot 's avonds 10 uur, in twee ploegen. Op zaterdag tot 11 uur en 's zondags vrij. Een bij zonderheid is nog, dat we niet zand op het industrieterrein spuit- ten, maar modder. Argentinië heeft namelijk geen zandgrond. Is dit toch nodig, dan moet het ingevoerd worden. Nog enkele opmerkingen In de tweede helft van september kregen we een vrije dag. Dat was om het begin van de lente, die ze hier „Prima Vera" noemen, te vieren, 't Klimaat werd toen beter, zo langzamerhand werd het warm tot zeer warm. In de zomer (onze winter) kan het op be paalde plaatsen in Argentinië zelfs heet zijn. Niet overal, want Argentinië is een zeer langgerekt land met een groot verschil in klimaat. Argentinië telt ongeveer 20 millioen inwoners en de industrie is nog lang niet het hoofdmiddel van bestaan. Men werkt wel in die richting en er zijn ook zeker mogelijkheden. Hieraan werkt ook de Maria Ana mee. Argentinië zelf is zich hiervan bewust, wat ook bleek uit de belangstelling voor deze zuiger. Wij hebben bezoek gehad van de minister van Publieke Werken, van de Ita liaanse Consul in Argentinië en van veel mensen van de pers. De reacties waren zeer gunstig. Laten we hopen, dat de Maria Ana haar taak in Argentinië tot volle tevredenheid zal vervullen en zo de naam van ALVI, de Italiaanse eigenaar, en van I.H.C. Hol land, de bouwer, hoog zullen houden. 60

Het Zeskant | 1961 | | pagina 28