WERK AAN DE WINKEL I.H.C. Holland in zesjarenplan voor Goa DE SLEEPZUIGER BLIJFT FAVORIET Portugal schonk „aan de wereld nieuwe werelden", zo heeft de Portugese dichter Luiz Camoens het nageslacht geleerd. Hij doel de daarmee op de tijd rondom de 16e eeuw, waarin het Portu gese rijk zich uitstrekte over de helft van alle landen overzee. Dat was het resultaat van stoutmoedige ontdekkingsreizen. „En waren er nog andere landen geweest, dan zouden wij die ook ont dekt hebben", heeft dezelfde dichter er nog bij gezegd. Deze nationale trots steunt niet op grootspraak. De bijdrage, die het Portugese volk heeft geleverd tot de geografische kennis van de wereld, gaat die van ieder ander volk inderdaad te boven. Al tijd zwierven de Portugezen over de wereld en altijd vonden zij wel iets. Dat „iets" werd dan meestal een nieuwe parel aan de kroon van het onmetelijke rijk. Het waren ook Portugese technici, die Columbus zijn opleiding als zeevaarder gaven. En in hun land is de karveel uitgevonden, het eerste schip dat „in staat was in volle zee tegen de grillige winden van de Atlantische Oceaan in te varen". Ruimte voor grotere schepen Wij stellen er een eer in opnieuw een schip voor dit land te bou wen: een sleephopperzuiger, bestemd voor het Portugese ge biedsdeel Goa in India. Deze zuiger, die bij onze vennoot Ver- schure wordt gebouwd als de CO 455, meet 72,75 x 13,40 x 5, 95 m en de hopperinhoud is 1500 m3. In grote lijnen zal het schip gelijk zijn aan de M.O.P.-D. 1, de W.D. Seven Seas, de H.A.M. 302 en 303 en de Geopotes V. Tijd van oplevering is februari 1962. De CO 455 zal in eerste instantie worden gebruikt voor bagger- werk, dat ten doel heeft grotere schepen voor erts toegang tot Goa te verschaffen. 51

Het Zeskant | 1961 | | pagina 3