Eens rijker dan Lissabon Goa is één van de drie Portugese districten in India. Het telt in totaal ruim 637.000 inwoners. Met zijn oppervlakte van 3611 km 2 is Goa veruit de grootste van de drie. In de 16e en 17e eeuw was Goa zelfs nog rijker dan Lissabon en had het de naam, het belangrijkste handelscentrum van Azië te zijn. Nu heeft het in Marmugao (8000 inwoners) altijd nog de belang rijkste haven van de drie Portugese districten. De mijnbouw (zout, ijzer en mangaan) is er een belangrijke zaak; verder kent Portugees India landbouw, veeteelt en steeds meer visserij. De Portugese regering voert thans een zesjarenplan uit voor ver dere ontwikkeling van de Indiase gebiedsdelen, dat loopt van 1959 tot 1965. Daarin wordt ook aandacht besteed aan de ha vens en de rivieren. De nieuwe Goa-zuiger zal in deze ontwikkeling zijn aandeel leve ren, zoals materiaal van I.H.C. Holland dat al op zoveel plaatsen ter wereld heeft gedaan en nog doet. Sch. (I.H.C.) Twee snijkopzuigers gereed voor karwei DE CO 431 EN CO 390 OVERGEDRAGEN Demonteerbare zuigers zijn voor de I.H.C. geen nieuwigheid: zij hebben bruinkoolvelden ontgonnen in Schotland, irrigatiekanalen gegraven in de hete woestijn van Irak, moerassen in tropisch Afrika omgetoverd in rijstvelden, en nu is daar dan de CO 431, die gaat helpen bij de bouw van een elektrische centrale binnen de poolcirkel, in het barre hoge noorden van Finland. De Vesipekka, die half april in zeven secties uit Rotterdam werd verscheept, zal gedurende de korte poolzomer, van mei tot sep tember, van de eerste tot de laatste minuut op volle kracht moe ten werken, tot de vorst weer invalt. Er moest dan ook stevig aan getrokken worden om de zuiger tijdig klaar te hebben: in oktober '60 begon de bouw, januari tewaterlating, eind maart beproeving op de Lek en direct daarna de demontage en verscheping. Na aankomst in de Zuidfinse haven Turku werden de secties op spoorwagens geladen voor de ca. 1000 km lange reis door het land van bossen, meren en graniet, naar het meer van Kemijarvi, waar een oude aanlegplaats van een veerboot voor de montage geschikt werd gemaakt. 52

Het Zeskant | 1961 | | pagina 4