bestreden kunnen worden. Vandaar het beroep van de Neder landse reclassering eenmaal per jaar! op de offervaardig heid van het Nederlandse volk en dat geschiedt op de ons allen bekende NATIONALE RECLASSERINGSDAG. Met vreugde mogen wij constateren, dat onze verwachtingen dik wijls overtroffen worden door de resultaten! De wetenschap, dat de reclasseringsgedachte steeds verder en dieper doordringt in alle lagen der bevolking, stemt eveneens tot blijdschap. Nu heeft de Nationale Reclasseringsdag niet uitsluitend een ma teriële kant; ook in andere opzicht doet zij een beroep op het Nederlandse volk. Het aantal mensen, dat onder toezicht staat van de reclassering, loopt namelijk in de duizenden en omdat het korps ambtenaren naar verhouding veel te klein is, kan aan de onder toezicht gestelden vaak lang niet die aandacht worden besteed, welke nodig zou zijn met als gevolg een gevoel van on bevredigdheid bij de ambtenaren en gevoelens van teleurstelling bij de reclassenten. Deze sfeer kan verlammend werken. Geluk kig staan de ambtenaren niet alleen, velen hebben zich als „vrij willigers" gemeld in de strijd tegen de misdadigheid. Maar dit aantal vrijwilligers is nog steeds veel te klein. We zullen hier niet ingaan op vermoedelijke oorzaken van deze „afwijzende" houding. Het zou in dit verband geen zin hebben. Wel zou ik, eventueel, gaarne willen waarschuwen en deze waarschuwing geldt voor diegenen, die van mening zijn, dat je tegenwoordig toch wel aardig „knap" moet zijn om deel te kun nen nemen aan het reclasseriingswerk tegen overschatting van de wetenschap bij het helpen van de mens in nood. Levenswijs heid is niet in de eerste plaats een kwestie van het hoofd, maar een kwestie van het hart en wat dat hart ondervond in de le vensstrijd en hoe het reageerde. Reeds in de zesde eeuw voor Christus kwam een Griekse wijs geer met een gedachte, welke tot heden niets aan waarheid heeft ingeboet: „Een vat vol geleerdheid is nog geen druppel wijsheid waard". Velen in Nederland hebben alleen de lagere school door lopen, velen ook genoten in een of andere vorm nog voortgezet onderwijs, het aantal geleerden is gering. Maar groot is het aan tal, dat wijsheid opdeed in het leven van al de dag, dat wijsheid vergaarde en er van weggaf met gulle handen en door dat „weg geven" steeds rijker werd. De Nederlandse reclassering roept deze mensen op tot de strijd tegen de misdadigheid! W. Beiboer 128

Het Zeskant | 1961 | | pagina 10