ties in verschillende bladen en de folders, die zijn verspreid, wel algemeen bekend geworden, dat de Werf Gusto óók een Be- drijfsschool heeft. Het is gebleken, dat dit feit lang niet bij ieder een bekend was. Hoeveel leerlingen er op de Bedrijfsschool zijn gekomen? Kijkt U maar eens in de opgave van het in dienst getreden personeel. Wat zijn dat nu allemaal voor jongens? Ze komen van de Lagere School, van de Scholen voor Voortgezet Lager Onderwijs, van de ULO-scholen en van de Lagere Technische Scholen. Het zijn allemaal jongens van 14, 15 of 16 jaar. Er zijn kleine knulletjes bij, van wie je denkt, dat ze dubbel zullen slaan als ze een zware hamer moeten optillen, en er zijn forse knapen bij, die zoals men dat noemt al prikkeldraad pruimen. Maar één ding heb ben ze gemeen. En dat is, dat ze allemaal zó van de school ko men. Hoe het tegenwoordig met de schooltijden zit, weten we niet precies, want het is al zo lang geleden, dat wij de school banken verlaten hebben. Maar in onze jongensjaren waren de schooltijden van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur, oftewel vijf uur per dag. Maar dan waren we tenminste woensdag- en zaterdagmid dag vrij. Bovendien waren er nog een paar vacanties: herfstva- cantie, Kerstvacantie, Paasvacantie, Pinkstervacantie en de grote vacantie. Alles bij elkaar was dat wel een maand of twee. De vacanties zijn er voor de schoolgaande jeugd nu ook nog en de schooltijden zullen wel niet zo heel veeel veranderd zijn. Nu moet U zich eens indenken: al die knulletjes en knullen ko men zó van school en gaan nu naar de Bedrijfsschool. Van de ene school naar de andere, zult U zeggen, maar wat een ver schil. Geen vijf uur naar school, maar acht en een half uur per dag werken. Met het uur schafttijd, dat ze hebben, is dat toch negen en een half uur per dag, dat zij aan het bedrijf gebonden zijn. De vacantie, die we bij de gewone school op ongeveer twee maanden stelden, is voor hen nu ingekrompen tot twee weken en drie snipperdagen! De overgang van de school naar het bedrijf is voor deze leerjon gens zeker niet gemakkelijk. Niet alleen door de gewijzigde werk tijden, maar ook en vooral omdat ze van een jeugd-gemeen- schap overgaan naar een grote-mensen-gemeenschap. Het doel van de plaatsing van deze jongens op de Bedrijfsschool is goede vaklieden van hen te maken. Maar behalve dat willen wij hen ook opvoeden tot flinke, reële mensen. We willen „ke rels" van hen maken. Ook daaraan zal het personeel, dat met de opleiding belast is, zijn beste krachten geven. Als we dit doel echter willen bereiken, zullen alle werknemers van de Werf daar- (0) 131

Het Zeskant | 1961 | | pagina 13