zandput naar de andere moet worden gebracht. De gang van za ken daarbij is, dat er eerst een dragline komt om een kuiltje te maken, waarin grondwater opwelt. Daarin wordt de Haarlem neergelaten, na in onderdelen te zijn aangevoerd met vracht auto's. Is het aldus gemaakte zandreservoir uitgeput, dan wordt de zuiger uit elkaar genomen en een eindje verderop herhaalt zich het meccanospel. Na de aflevering moest de Haarlem, om de eerste put te bereiken, zelfs over de ringdijk om de Haarlemmermeerpolder worden gezet. De pontons, beveiligd met drijvers om kantelen te voor komen, werden over water aangevoerd en op de voet gevolgd door een bak vol onderdelen. Een bok tilde alles over de dijk, de montage verliep vlot en het werk kon beginnen. Dat werk is nu in volle gang en het is bepaald de moeite waard, de Haarlem daar te zien liggen in zijn plasje, dat naderhand een fikse vijver wordt. Wie in de buurt komt, kan gerust afstappen om het allemaal eens te bekijken. Hij zal een voorbeeld zien van een bijzondere zuiger op een interessant werkobjekt. MONTAGE VAN DE CO 390 IN GRIEKENLAND In verband met de montage van bovengenoemde zuiger kwam ik op 27 juni aan in Alexandropoulis, waar de ponton al gemon teerd op het Middellandse Zee strand lag te blakeren. Met behulp van een dragline werd het vaartuig, uitgezonderd de snijkopladder, klaar gemaakt voor de tewaterlating. Dit laatste lukte niet zonder meer, waarop een bulldozer aan het duwen werd gezet. Het hele geval gleed wel, maar zijwaarts, zodat er een dragline bij gesleept werd om het recht op de „hel ling" te houden, en ook een vissersbootje er het zijne toe bij droeg door te gaan liggen trekken. Zo ging de CO 390 onder grote belangstelling en gedoopt en wel met bier (geen Hollands fabrikaat) de Middellandse Zee in. Nadat de snijkopladder was gemonteerd werd de zuiger naar de haven van het meergenoemde stadje gesleept en werd daar proef gedraaid. Hierna ben ik op maandag 10 juli met een Grieks vliegtuig huis waarts getogen. Het lag in de bedoeling van de Griekse eigenaars om op de ri vier de Avros, die ca. 130 km verder ligt en de grens vormt tus sen Griekenland en Europees Turkije, met het baggerwerktuig te gaan werken. 100

Het Zeskant | 1961 | | pagina 28