Ter illustratie van dit verslagje zijn hierbij nog enige foto's afge drukt. J. van Loon (J. K.) Brug over of tunnel onder het kanaal? Het klassieke voorbeeld van de Britse eiland-mentaliteit is nog altijd de beroemde kop in de Londense „Times", toen een zwa re storm het lucht- en scheepvaartverkeer tussen het Verenigd Koninkrijk en het vasteland belemmerde: „Het vasteland reeds twee dagen geïsoleerd!" Deze mentaliteit is aan het verdwijnen, hoewel in Engeland nog vele argumenten tegen een vaste verbinding met Frankrijk klinken. Nu Europa met heel voorzichtige stappen de weg naar eenheid zoekt, zal Engeland echter ook zijn geografisch isolement niet kunnen en willen handhaven. De plannen voor een tunnel onder of een brug over het Kanaal, of liever gezegd het Nauw van Calais, zullen heus niet binnen een paar jaar verwezenlijkt worden, zodat de klant, die bij ons de veerboot CO 424 bestelde, wat dat betreft gerust kan zijn. Tunnel of brug. Over deze vraag wordt reeds lang geredetwist. Zowel een tunnel als een brug zijn in geval van oorlog uiterst kwetsbaar, zodat er wat dat aangaat weinig keuze is. Het moet voor de Engelsen echter een onplezierig idee zijn om, in het ge val dat de brug verwoest wordt, een rij van 90 soliede pijlers als kazematten voor de kust te hebben. Een verwoeste brug zou ook de scheepvaart in het Kanaal ernstig kunnen belemmeren. Dit laatste, het gevaar voor de scheepvaart, is trouwens het voor naamste bezwaar tegen een brug. Volgens de plannen zouden er ongeveer negentig overspannin gen van ongeveer 400 meter komen. Het Kanaal vormt een zeer druk bevaren scheepvaartroute, waarvan in beide richtingen da gelijks ongeveer 100 schepen gebruik maken, met pieken van 200 schepen per etmaal. Hierbij komt nog, dat deze stroom van :\en pauze voor een foto Tijdens de tewaterlating De zuiger is klaar 101

Het Zeskant | 1961 | | pagina 29