scheepvaart mogen veroorzaken, zoals verplichte loodsdienst, ho gere verzekering en vertraging. Op de St. Lawrence Seaway ge beuren momenteel zoveel ongelukken, dat de verzekeringsmaat schappijen op het punt staan hun premies te verhogen. Brandende supertanker Wanneer wij denken aan de tien aanvaringen, die nu reeds jaar lijks vlak bij de geprojecteerde brug plaats hebben, komt onwil lekeurig het beeld op van een brandende supertanker, die tegen een der brugpijlers aandrijft of zelfs van een schip met een kernreactor aan boord. Grote enkelschroefschepen in ballast zouden vroeg of laat wel eens een pijler kunnen rammen. Deze pijlers zullen ongetwijfeld solide zijn, maar een schip van 60.000 ton, dat er met een vaart van 16 mijl tegenaan vaart, zou beslist geen goed doen. Slepen, een groot drijvend dok of een booreiland zullen ook bij slecht weer de brug moeten passeren, hetgeen een gevaarlijk karwei kan zijn. Tijdens de bouw van de brug zullen al deze gevaren nog groter zijn en waarschijnlijk onaanvaardbaar voor landen, die geen belang bij de bouw van de brug hebben. Begin van tunnel De meeste van deze nadelen gelden niet voor een tunnel. Reeds tijdens het bewind van koningin Victoria zijn de Engel sen in 1886 bij Dover begonnen met de bouw van een 200 m diepe schacht, die loopt naar een stuk tunnel van anderhalve km. De pioniers wilden een spoorwegtunnel tussen beide landen bou wen. Twee jaar later werden zij door een besluit van het Britse parlement gedwongen, het werk neer te leggen. Tegenwoordig spreekt men over diverse mogelijkheden: men kan een tunnel boren of een buis leggen. Deze kan met of zonder ventilatie zijn. Indien de tunnel alleen voor elektrische treinen wordt aangelegd, bespaart men de kosten van een zeer uitge breid ventilatiesysteem, maar een dergelijke tunnel zou slechts een beperkt nut hebben. Het graven van een tunnel zal waar schijnlijk te riskant zijn; men weet nog niet genoeg van de la gere kalklagen af. Eén tegenslag, zoals in mijngangen wanneer men een waterhoudende breuk aanboort, zou miljoenen kosten en misschien de uitvoering van het plan op losse schroeven zetten. Buistunnel? De gedachten van de ingenieurs gaan daarom in de richting van een buistunnel voor trein- en wegverkeer. De buizen zouden ongeveer 100 meter lang zijn, samengesteld uit segmenten van voorgespannen beton, ieder drie meter lang. De 103

Het Zeskant | 1961 | | pagina 31