segmenten zouden verbonden worden door kabels, die dóór het beton lopen, zoals dit ook gebeurt bij de segmenten van de dwarsligger over het sluizencomplex in het Haringvliet. De seg menten zouden aan land gebouwd worden, afgesloten en naar de plaats van bestemming gesleept. Daar aangekomen kunnen zij tot zinken gebracht worden, om later met behulp van druklucht weer aan de oppervlakte gebracht te worden. Dit systeem heeft het voordeel, dat men het gehele jaar door segmenten kan fabri ceren, hoewel zij slechts geplaatst zullen worden bij gunstige weersomstandigheden. Hefpontons Zeer geschikt gereedschap voor het plaatsen van de buizen zullen hefpontons blijken te zijn. Zij kunnen precies boven de tunnel geplaatst worden en staan daar dan muurvast. Vanaf de hefpontons kan de bedding voor de tunnel ge reed gemaakt worden; daarna kunnen, even eens vanaf de hefpontons, de buizen op hun plaats gebracht worden. De ervaringen, opge daan met hefpontons, zoals onze eigen Seashell, hebben bewezen, dat dit zeer veelzijdige stuk ken gereedschap zijn, die voor aannemers zéker even nuttig zijn als voor de olie-industrie. Zo kunnen de hefpontons ook gebruikt worden om een bescher mende zandlaag over de tunnelbuis aan te leggen. Er zal veel zand voor nodig zijn, maar dit ligt in de onmiddellijke nabij heid voor het opzuigen: op de gevaarlijke zandbanken bij Dover, de beruchte Godwin Sands. Wie weet kan I.H.C. daarvoor niet een paar sleephopperzuigers leveren! Bij een buistunnel kan het ventilatiesysteem ook eenvoudiger aangebracht worden dan bij een gegraven tunnel. De ventilatie- schachten kunnen op het land gebouwd worden en als caissons naar hun plaats van bestemming worden gebracht. Daar zouden zij, alweer met behulp van hefpontons, geplaatst kunnen wor den, zoals onlangs in de mond van de Weser een hefponton een complete vuurtoren heeft geplaatst. De ventilatietorens zouden ongeveer vier mijl uit elkaar staan en dus aanzienlijk minder gevaar voor de scheepvaart opleveren dan de pijlers van een brug. Brug of tunnel? Niemand kan thans reeds voorspellen hoe de keuze zal vallen. Maar vaststaat, dat hefpontons hun nut zullen bewijzen, want ook bij de bouw van een brug zullen zij onmis baar blijken. A. (I.H.C.) 104

Het Zeskant | 1961 | | pagina 32