onderzoek in Wageningen zijn ontstaan. Onder de waterlijn is het achterschip over een grote lengte weggesneden. Er zijn drie roeren: één achter de straalbuis, twee ervoor. Deze laatste twee roeren wijzen in de stand „midscheeps" enigszins uit elkaar en verhogen daardoor het effekt van de straalbuis; in de stand „roer aan boord" zijn zij evenwijdig. De lengte van het schip is 27 meter, het motor vermogen 800 pk. Geslaagd ontwerp De snijkop- en bakkenzuiger die eveneens tot deze order be hoort is van een zeer geslaagd ontwerp. ALVI bestelde reeds eerder een zuiger van hetzelfde type: de Maria Ana, en ook voor de H.A.M. bouwden wij hiervan een serie. De zuiger heeft twee zandpompen, ieder aangedreven door een Smit-M.A.N dieselmotor van 1250 pk, en heeft ankerbomen. De hoofdafmetingen zijn 50 x 11 x 4 m, de zuigbuis heeft een diameter van 700 mm en de maximale baggerdiepte is 16 meter. De sleepboot (CO 461) wordt gebouwd bij vennoot De Klop; Werf Gusto zal voor de bouw van de zuiger (CO 460) zorgen. Italianen en Spanjaarden: meer dan alleen een „aanvulling op de arbeidsmarkt" die als ongeschoolde werkkrachten redelijk goed bevallen en een welkome voorziening op de arbeidsmarkt vormen". In deze voorzichtige bewoordingen sprak men bij een gewestelijk arbeidsbureau over de Italiaanse werknemers, die de laatste tijd bij honderden in ons land komen werken. Er zou nog bij gezegd kunnen worden dat het voor de Italianen evenmin als voor ons een gemakkelijke taak is en dat er met een beetje schikken weder zijds getracht moet worden het beste ervan te maken. Voor het overige loopt de wervingsactie nog te kort om een afgerond oor deel over het resultaat te kunnen geven. Bij onze vennoot Verschure, waar ruim veertig Italianen wer ken, is onlangs een enquête onder de bazen van de Italianen ge houden en de resultaten daarvan waren bijzonder moedgevend. In percentages moesten cijfers worden gegeven onder meer voor aanpassingsvermogen, houding ten opzichte van het werk 96

Het Zeskant | 1961 | | pagina 4