enzovoort. Op heel wat lijsten kwamen cijfers van 80, 90 en 100 voor en verscheidene Italianen zullen het dus, letterlijk zo wel als figuurlijk, wel uit houden tot na de winter en hun contractjaar vol maken. Niet iedereen haalt het: er is bij Verschure een ver loop van 20 doordat sommigen heimwee krij gen en anderen niet ge schikt bleken voor ons werk. In ieder geval zijn de ervaringen bij Verschu re wel zodanig, dat het be drijf op de aanvraaglijst voor Italianen blijft staan, terwijl verder Spanjaarden en Belgen zijn gevraagd. Spaanse vakmensen Bij de Spanjaarden waarvan bij L. Smit Zoon en J. K. Smit verschillende groe pen aangeworven zijn ligt de zaak weer anders. Dit zijn door gaans geschoolde mensen zoals lassers en boorders, met erva ring in het werk op scheepswerven. De Spanjaarden in Kinder dijk komen voornamelijk uit Cadiz, van een grote werf, die door onvoldoende werkbezetting tijdelijk een aantal personeelsleden kan missen. Evenals de Italianen hebben zij werkcontracten van een jaar en het is een kwestie van afwachten, wat de Spanjaar den na dat jaar zullen doen. Werken doen zij in ieder geval bij zonder goed en in de omgang zijn zij, evenals de meeste Italia nen, prettige collega's. Wat deze omgang aangaat, misschien mogen wij bij onszelf eens nagaan hoe onze houding is jegens de buitenlandse medewerkers en of wij als mens ook meer in hen zien dan alleen „een wel kome aanvulling op de arbeidsmarkt". Het eerste nieuwtje is er nu af en daarvoor in de plaats is de verleiding gekomen, de „vreemdelingen" in hun eigen clubje te laten en vervolgens zelf De heer J. Horvath, één van de Hongaren die bij LSZ werken 97

Het Zeskant | 1961 | | pagina 5