HET SCHOOLBOEK AANGEVULD De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Europese Economische Gemeenschap en de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) hebben een parlement (het Europese Parlement) en een drieledige regering (de Hoge Autoriteit van de Kolen- Staalgemeenschap, de E.E.G.-Commissie en de Euratom- Commissie). Alles bijeen lijkt de Europese Gemeenschap op deze manier een nieuw, groot Westeuropecs land, dat niet, zoals zoveel landen, is ontstaan uit oorlog en verovering, maar uit een vrijwillig sa mengaan. Wat gebeurt er allemaal in de Europese Gemeenschap? Op die vraag is niet zo gemakkelijk antwoord te geven. Of men zou moeten bedenken wat er allemaal in één van onze zes lan den gebeurt, en dan zeggen: dat zal dus ook wel gebeuren in de Europese Gemeenschap. Wat gebeurt er allemaal in Nederland of in België? Daar wordt handel gedreven, daar zijn grote industrieën, daar wordt gewerkt in de landbouw. Er zijn mensen bezig met het vervoeren van produkten of met het produceren van kolen of olie om de ma chines te laten draaien. Een lange rij van beroepen zou er te maken zijn om op te sommen, waarmee de miljoenen mensen in onze landen hun geld verdienen. Grote groepen zijn gepensio neerd, andere groepen zorgen administratief ervoor dat die ge pensioneerden hun pensioen krijgen en dat ook verder de so ciale verzorging wordt voorbereid. Het onderwijs neemt een grote plaats op de beroepenlijst in, maar ook winkeliers en ambachtslieden, boeren en industrie arbeiders zijn belangrijke groepen van onze bevolking. De be drijvigheid verloopt volgens een patroon van onderling overeen gekomen voorschriften. Die voorschriften zijn de wetten van het land: het verkeer houdt rechts; een deel van het geld dat iemand verdient is (in de vorm van belasting) bestemd voor uitgaven ten algemene nutte, enzovoort. Een geordende maatschappij volgens dit patroon bestaat in elk van de zes landen van de Europese Gemeenschap. En naarmate de economische grenzen tussen de zes landen vervagen ontstaat ook steeds meer dan ene, geordende Europese Gemeenschap. Ook in die Europese Gemeenschap vindt men handel, landbouw, industrie, vervoer en andere vormen van dienstverlening, alle (0) 125

Het Zeskant | 1961 | | pagina 7