volgens een geordend patroon. Ook in die Europese Gemeen schap wetten, wetten die niet gemaakt zijn alleen voor Neder land, of alleen voor België of voor Frankrijk. Maar wetten voor de hele Gemeenschap. Waarop zijn de wetten van de Europese Gemeenschap geba seerd? Ofwel anders gevraagd wat is de grondwet van de Europese Gemeenschap? Dc grondwet van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal is het in 1951 gesloten verdrag tussen onze zes landen waarbij onze Gemeenschap werd opgericht. En de grondwet van de Europese Economische Gemeenschap en van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie zijn de in 1957 gesloten verdragen tussen onze zes landen waarbij de twee Gemeenschappen werden opgericht. Dus drie grondwetten? En is dat dan niet erg verwarrend? Ja, er zijn inderdaad drie grondwetten, voor elke Gemeenschap één. Maar gelukkig lijken die drie grondwetten de oprichtingsver dragen van de Gemeenschappen nogal op elkaar. De verwar ring is dus niet al te groot. Het E.G.K.S.-Verdrag, het E.E.G.-Verdrag en het Euratom- Verdrag hebben gemeen dat het gaat om de mens, om de inwo ner van de Europese Gemeenschap. In de inleiding van het Ver drag tot oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal wordt al dadelijk gesproken over „verhoging van het levenspeil". Het Verdrag tot oprichting van de Europese Econo mische Gemeenschap handelt in de aanhef over „voortdurende verbetering van de levensomstandigheden". En het Euratom- Verdrag spreekt in de eerste zin van ,,dc vooruitgang van de werken des vredes". De Europese Verdragen, grondwetten van de Europese Gemeen schap, hebben sterke sociale trekken. Het gaat erom de wel vaart te verhogen. Dat is het doel van de grotere eenheid die men schept door de handelsbarrières tussen Nederland, België, Lu xemburg, Frankrijk, Duitsland en Italië weg te nemen. Maar niet alleen de handelsbelemmeringen moeten worden weggeno men. Het verlagen van invoerrechten is op zichzelf niet vol doende. Alle kanten van het economische leven grijpen tegen woordig zo in elkaar dat de Europese Verdragen beslist onvol ledig zouden zijn als ze alleen over verlaging van invoerrechten zouden gaan. Bij verhoging van welvaart hoort ook dat er vrije concurrentie kan zijn tussen de fabrikanten die op de „Europese marktwat hebben aan te bieden. En bij vrije concurrentie hoort weer dat er geen onderscheid wordt gemaakt tussen Nederlan ders, Fransen of Duitsers, Belgen, Luxemburgers of Italianen. 126 (0)

Het Zeskant | 1961 | | pagina 8