Zomin als er binnen één land speciale voorwaarden zijn voor de inwoners van een bepaalde provincie, kunnen er binnen de Euro pese Gemeenschap speciale voorwaarden zijn voor de inwoners van ieder van de zes landen. Tenslotte zal de Nederlandse fabri kant of winkelier die zich in Milaan wil vestigen door de Itali aanse overheid niet op andere voorwaarden mogen worden toe gelaten dan de Italiaanse fabrikant of winkelier. En tenslotte zal de Belgische arbeider of employé zich voor het aanvaarden van een werkkring even gemakkelijk van België naar Duitsland moeten kunnen verplaatsen als van Antwerpen naar Henegou wen. Nationale economische bescherming zal uiteindelijk tot het verleden behoren. Dat betekent dat Nederlandse en Belgische goederen en arbeids krachten de grenzen over kunnen als er elders in de Gemeen schap meer kansen zijn zoals er binnen een land ruime ver plaatsingsmogelijkheden zijn en dat de man die in een ander land van de Gemeenschap een bedrijf wil vestigen dat even on belemmerd kan doen als de onderdanen van het „eigen land" daarginds. Meer mogelijkheden, ruimere armslag voor, zoals dat heet, per sonen, goederen, diensten en kapitaal. En dat staat dan, in ar tikelen uitgewerkt, in de Europese Verdragen die de grondwet zijn van de Europese Gemeenschap. WETENSCHAP EN WIJSHEID De reclassering brengt rapporten uit aan de Rechterlijke macht, waarbij niet zelden een psychiater of psycholoog wordt geraad pleegd. Deze zgn. voorlichtingsrapporten beogen de rechter een beeld te geven van de persoonlijkheid en de antecedenten van een verdachte: een waarborg voor een doelmatige en doeltreffende berechting. Ook belast de reclassering zich met het toezicht over voorwaardelijk veroordeelden en verleent zij morele, zo nodig financiële steun aan ontslagen gevangenen. Met deze opsomming hebben wij een heel korte samenvatting gegeven van een veelomvattende taak. Dat de reclassering een machtig „wapen" betekent in de strijd tegen de misdadigheid - een strijd, uitsluitend gevoerd met vreedzame middelen en daar om des te waardevoller behoeft geen nader betoog. Dat zij over ruime geldmiddelen moet beschikken, behoeft o.i. evenmin nadere uitleg. Daartoe verstrekt de Overheid dan ook belangrijke subsidies, maar toch niet in die mate, dat hiermee alle uitgaven (0) 127

Het Zeskant | 1961 | | pagina 9