Hoe vaak komt het niet voor, dat binnen de muren van een be drijf misverstanden en conflicten ontstaan, alleen omdat er geen goed Nederlands wordt gesproken, of te moeilijke, vreemde woor den worden gebruikt? Hoe vaak worden er niet onnodig bastaard- of onzinwoorden gebruikt? Natuurlijk, elke groep gebruikt haar eigen bijzondere termen. Maar zodra men met mensen uit een andere groep te maken heeft, komt de eis aan de orde: gebruik goed Nederlands. Anders ontstaat er misverstand en de conflicten zijn aan het rollen. De taal als communicatiemiddel is veel belangrijker dan men op het eerste gezicht zou denken. Zoals men zich ergert wanneer de telefoon niet goed werkt, ergert men zich wanneer er wat aan de taalverbinding hapert. Let maar eens op, welk een prettige indruk het maakt, wanneer iemand in staat is zich in woorden of per brief duidelijk en goed uit te drukken. Maar als men tegen iemand moet zeggen: 'Spreek je geen Nederlands?', is de verwij dering er al. Wij willen het nu maar niet hebben over de vele afschuwelijke onnederlandse woorden, die bij het bedrijfsleven zijn binnengeslo pen. Ieder zal er waarschijnlijk uit zijn dagelijkse ervaring zo tien of twintig kunnen opnoemen. Vele hebben dusdanig vaste voet gekregen, dat ze haast niet meer zijn weg te werken. Een typisch voorbeeld is de buitenlandse term 'research', die ondanks het goed-nederlandse woord 'speurwerk' zijn zegetocht blijft volhou den. Er zou al veel gewonnen zijn, wanneer men er zich reken schap van begon te geven hoeveel dergelijke woorden er in de dagelijkse omgang misbruikt worden. Men zou versteld staan. Goed Nederlands spreken en schrijven is niet iets wat ieder zo maar kan. Men moet er moeite voor doen. Maar dat is nu juist waar het op aan komt. Geef U eens een beetje moeite voor die aardige, rijke Nederlandse taal. Ze is het zo waard! WONIN GRUIL Aangeboden te Rotterdam: 2e etage nieuwbouw, bevattende 3 kamers, keuken, badcel en balkon met vrij uitzicht op Blij- dorpplein; huur 13,60 per week. Gevraagd te Schiedam: vrij huisje aan de Havendijk. Inlichtingen bij D. P. Wiese, Ameidestraat 150c, Rotterdam. (0) 149

Het Zeskant | 1961 | | pagina 11