weinig kogels en zakken, zodat men moest im proviseren met zwanen halzen. Erfenis van oester kwekers Het karwei in Taranto behoorde trouwens ook niet tot het gemakkelijk ste dat op dit gebied is te vinden. Op een plaats waar vroeger een oes terkwekerij is geweest moest een dokhaven van 350X 150 meter wor den gebaggerd. De diepte was 2 tot 6 meter en dat moest 16 me ter worden. Bij dit werk werd de herinnering aan de oester kwekerij voortdurend levendig gehouden. Oesterkwekers daar plegen namelijk palen in de bodem te slaan en die vast te zetten met betonblokken. Dit alles kreeg de Nueve te verwerken. De palen waren het ergste niet, die werden meestal wel aan stukjes gesneden in de pomp. De betonblokken werkten zich echter her haaldelijk zo vast in de pomp, dat er een luchthamer aan te pas moest komen om de blokken te breken. Strippen voor de zuig- mond om de blokken tegen te houden? Is gebeurd, maar dan bleek de klei weer te zwaar te zijn, zodat de strippen er maar weer zijn afgebrand. Over die klei gesproken, dat was inderdaad iets bijzonders. Deze rotsachtige grondsoort was zo zwaar, dat zij voor het overgrote deel in harde stukken 'zo groot als je hoofd', zegt de heer Mes op het stort terechtkwam. Nochtans haalde de Nueve ge regeld een uurproduktie van 1200 m3 en dat is, zeker onder deze omstandigheden, een resultaat dat overal mag worden gezien. Samengevat: de twee pompen (elk 2300 pk) brengen per uur over anderhalve kilometer 1200 m3 bijzonder zware klei weg door een persleiding met een diameter van 700 mm. Wanneer de Nueve kan doorwerken zoals zij nu doet, zal het werk waarschijnlijk eind november klaar zijn. Er is dan in drie sneden gewerkt: een snede tot 8, een tot 12 en een tot 16 meter diepte. Op de stukken klei op het stort zal een groot gebouw worden gezet. Dan zal het de beurt van de bouwers zijn om zich erover te verbazen, dat er zulke haast ongehoord zware klei uit de zee kan komen. Maar het gebouw zal wel stevig staan. De heer Mes met twee Italiaanse leerlingen 116

Het Zeskant | 1961 | | pagina 24