HET SCHOOLBOEK AANGEVULD De Europese Gemeenschappen zoals ze nu bestaan zijn geboren uit het idee van een Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, ruim tien jaar geleden. In 1950 stelde Schuman voor, een Kolen- en Staalgemeenschap op te richten. Zes landen sloten zich in die Gemeenschap aaneen: Frankrijk zelf, Neder land, België, Luxemburg, West-Duitsland en Italië. De Europse Gemeenschap voor Kolen en Staal werd in 1951 opgericht, later gevolgd door Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) en de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom). Het tot stand komen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal was een feit van groot belang. Hier werden twee landen, Frankrijk en Duitsland, in een hechte gemeenschap met anderen opgenomen, in plaats van dreigend tegenover elkaar te blijven staan zoals men sinds lang gewoon was. Oorlogen tussen Frank rijk en Duitsland waren vele malen het begin geweest van wijd verbreide ellende. Een Frans-Duitse tegenstelling in Europa was haast normaal geworden; het was een gegeven waarmee men in internationale zaken rekening hield. Maar zie: in 1950 werden Frankrijk en Duitsland hecht verbonden. En nu weet iedereen dat een internationaal bondgenootschap wel eens vlugger ver dwijnt dan het tot stand is gekomen, maar men kan toch wel met de nodige zekerheid zeggen dat voorzetting van de reeks Frans- Duitse oorlogen voortaan uitgesloten lijkt. Daarvoor zijn Frank rijk en Duitsland eenvoudig te dicht bij elkaar gekomen, daar voor hebben ze teveel gemeenschappelijke belangen. Er is een tweede reden waarom het tot stand komen van de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal zo belangrijk was: de Gemeenschap is geen gewoon Bondgenootschap. De Gemeenschap is een zes landen omvattend nieuw geheel. De leiding van dit nieuwe geheel de Hoge Autoriteit is onafhankelijk van de regeringen der zes landen. En zoals in elk van onze zes landen de regering verantwoording schuldig is aan het parlement, zo is de Hoge Autoriteit verantwoording schuldig aan het Europese Parlement. En zoals in elk van onze zes landen de regering be lasting heft en de opbrengst van die belastingheffing gebruikt ten algemenen nutte, zo heft de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal ook belasting, Zij int 0,35 van de waarde van de produktie van kolen en staal. Deze op brengst besteedt de Hoge Autoriteit aan de bevordering van research, sociale zaken, enzovoort. (0) 145

Het Zeskant | 1961 | | pagina 7