De Hoge Autoriteit sluit ook leningen -nog niet zo lang ge leden weer een in Amerika om met dat geld onder andere kolen- en staalbedrijven te helpen moderniseren of uitbreiden. De Hoge Autoriteit neemt in de Gemeenschap alle maatregelen die nodig zijn voor de goede gang van zaken. Zij heeft zich te houden aan de grondwet van de Gemeenschap: het in 1951 ge sloten Verdrag tussen de zes landen waarbij de Gemeenschap werd opgericht. De bedoeling van het Verdrag was het wegnemen van de nationale grenzen tussen onze zes landen op het gebied van kolen en staal. Alleen op het gebied van kolen en staal? Aanvankelijk wel. Maar toen in 1957 de Verdragen werden gesloten voor de oprichting van de E.E.G. en Euratom ging het om het wegnemen van de nationale grenzen binnen de Europese Gemeenschap op het hele, omvangrijke gebied van de complete economie. Dat was dan ook nadat men met de Kolen- en Staalgemeenschap de nodige erva ring had opgedaan. Toen kon er weer een stap vooruit worden gedaan op de weg naar de Westeuropese eenwording. Maar dezelfde ervaring die het mogelijk maakte onze gehele Westeuropese economie bij de eenwording te betrekken maakte tegelijk dat de nieuwe Gemeenschappen (E.E.G. en Euratom) er wat minder revolutionair zouden uitzien dan de K.S.G. in 1951. In de nieuwe Gemeenschappen vindt men niet een Hoge Autori teit zoals in de Kolen- en Staalgemeenschap. De 'regeringstaak' in de nieuwe Gemeenschappen ligt bij een E.E.G.-Commissie en een Euratom-Commissie, die in veel gevallen haar maatregelen moe ten voorleggen aan een Raad van Ministers. In die Raad van Ministers zit een vertegenwoordiger uit elk van de zes regeringen. Zo houden in de nieuwe Gemeenschappen de zes nationale rege ringen nog een vinger in de pap. Het zijn ook de nationale rege ringen die de nieuwe Gemeenschappen financieren; de E.E.G.- Commissie en de Euratom-Commissie heffen geen eigen belasting zoals de Hoge Autoriteit. Nu zijn de E.E.G.-Commissie en de Euratom-Commissie aller minst colleges zonder gezag: de Raad van Ministers kan van een voorstel van de Commissies alleen afwijken met algemene stem men. Dan moeten dus alle regeringen ertegen zijn. Voor het zover komt is er wel het nodige overleg gepleegd. In de twee nieuwe Europese Gemeenschappen is dat overleg trou wens toch voortdurend aan de gang tussen, aan de ene kant, de nationale overheden van Nederland, België, Luxemburg, Frank rijk, West-Duitsland en Italië en, aan de andere kant, de Euro pese Commissies van de E.E.G. en Euratom. 146 (0)

Het Zeskant | 1961 | | pagina 8