HET KAN ANDERS DAN BIJ ONS! pgeruimd staat netjes In 1961 is ze begonnen: de actie „Opgeruimd staat netjes". De algemene actie voor het schoon houden van onze steden en dorpen. We herinneren ons uit onze jonge jaren en dat is (helaas) al lang geleden dat de A.N.W.B. een campagne inzette onder leuze: „Laat niet als dank voor 't aangenaam verpozen, „de eigenaar van het bos de schillen en de dozen!" De actie van de A.N.W.B. was speciaal gericht op het schoon houden van de natuur. De actie „Opgeruimd staat netjes" is speciaal gericht op het schoon houden van steden en dorpen. Dan bestaat er nog een „actie-zonder-naam", die beoogt onze woningen schoon te houden. Deze laatste actie wordt speciaal door de huismoeders gevoerd en met succes. Hoe dikwijls horen we haar niet tegen de kinderen zeggen: „Nu eerst je rommel opruimen en dan naar bed!" Ja, de huisvrouw zorgt er wel voor, dat het huis aan kant is. En wee de man, die daaraan niet zijn volle medewerking zou geven. Er zou wat voor hem zwaaien! Drie acties: de natuur, de stad, het huis. Hebben we dan alles? Neen; er ontbreekt één schakel: de fabriek. In huis, in de stad en in de natuur brengen we 2/$ deel van ons leven door en om die schoon te houden zijn er drie acties. In de fabriek brengen we j/j deel van ons leven door en om de fabriek schoon te houden is er geen enkele actie. Daar zit iets onlogisch in. Dat de actie voor het schoonhouden van de fabriek ontbreekt, is soms heel goed te merken. Smijt maar neer, jongen; laat de boel maar liggen. Zolang we er de nek niet over breken, hebben we er geen last van. Maar als door de slordigheid van anderen een van onze collega's een ongeval overkomt, dan is Leiden in last. Dan schrikken we. Dan gaan we hier en daar wat opruimen. Maar niet lang daarna is het weer als van ouds. Gooi maar neer. Zou het nu niet mogelijk zijn ook op de Werf zo'n „Opgeruimd staat netjes"-actie te ontketenen? Zo heel veel behoeft U er niet voor te doen. Alleen maar de boel niet laten slingeren. Alleen maar het overtollige materiaal en gereedschap opbergen, waar het hoort. Alleen maar zorgen, dat het geen zootje wordt. Waar een ander zijn nek over breekt. In de natuur gaat het om de schillen en de dozen. In de stad om papierafval, hondenvuil, lege sigarettendoosjes, patat-frites-zakjes enz. Thuis gaat het om het speelgoed, boeken, kranten en dergelijke. Bij een „Opgeruimd staat netjes"-actie op de Werf mag U gerust Uw sigarettenpeukje op straat gooien. Dat is niet zo erg. Maar we zouden graag zien, dat U een stukje hoekijzer of een oude plank of een stalen strop zou opruimen, wantopgeruimd staat netjes! Wanneer de instelling van het personeel ten aanzien van het veilig werken goed is, geeft dat prachtige resultaten, waardoor heel wat pijn en leed wordt voorkomen. Niet mogelijk? Natuurlijk wél mogelijk. Op dit gebied is alles mogelijk, indien de wil om veilig te werken maar aanwezig is. Maar dan ook bewust aanwezig! Leest U het onderstaande krantenbericht maar eens, dat het vorige jaar in Amerika verscheen. Wilmington, Del., 10 oktober 1961. Voor de derde maal werd door het personeel van een Amerikaanse onderneming een ongeëevenaard veiligheidsrecord in de staalbouwindustrie een heel jaar zonder tijdverlies ten gevolge van een ongeval gevestigd op 34 grote bouwwerken in 13 staten. Bij het beëindigen van het werk op zaterdag j.l. hadden de 7000 werknemers van deze onderneming gedurende 12 maanden achtereen gewerkt zonder tijdverlies tengevolge van ongevallen. Daarnaast noteerden 4000 werknemers van onderaannemers op deze werken, waarvoor dezelfde veiligheidsvoorschriften gelden als voor de betrokken onderneming, 10 achtereenvolgende maanden zonder tijdverlies wegens ongevallen op het werk. Gedurende deze periode werkten deze twee groepen in totaal bijna 14.000.000 veilige, doch dikwijls kritieke uren. Hadden zich in deze ondernemingen de ongevallen in gelijke mate voorgedaan zoals die in de gehele bouwindustrie regelmatig voorkomen, dan zou men in de bewuste periode meer dan 420 ongevallen met blijvend letsel, of zelfs dodelijke ongevallen hebben kunnen verwachten. Dit is de derde maal, dat de betrokken bouw-eenheden een schitterend veiligheidsrecord van 12 maanden vestigden. Bij twee vroegere gelegenheden, n.l. op 5 april 1955 en op 14 juni 1957, beëindigde dit personeel eveneens een vol jaar werken zonder ongevallenverzuim. Uit erkentelijkheid voor dit resultaat zullen aan alle werknemers tijdens een plechtigheid op elk werk speciaal ontworpen me dailles, waarop dit feit vermeld staat, worden uitgereikt. Noot van de Redactie: Zonder daarover ruggespraak te hebben gehouden nemen wij aan dat de Directie van de Werf Gusto voor een vol jaar zonder ongevallenverzuim ook gaarne aan alle werknemers een zilveren medaille zal willen toekennen. 16 (0)

Het Zeskant | 1962 | | pagina 12