a« HET BEELD IN KLEUREN, DAT OP HET DOEK UIT JE HANDEN KOMT Iets maken. Een beeld, dat op het doek uit je handen komt in de mooie kleuren, die je ogen tevoren al hebben gezien. Dat is schilderen, zoals de heer A. Theuerzeit (modelmakerij, Verschure) het ziet en beleeft. Laatst was er een moderne jonge schilder voor de televisie. Op een vraag van de interviewer ant woordde hij losweg: „Rembrandt? Ken ik niet, nooit van gehoord". De schilder Theuerzeit, amateur, maar degelijk geschoold, hoorde het aan en wond zich er niet over op. Daarvoor loopt hij al te lang mee. Hij begon mee te lopen toen hij al tussen de veertig en de vijftig jaar was, nadat in zijn jeugd al bijzondere gaven tot uiting waren gekomen. Hij nam vier jaar lang privé-les, 's avonds bij een kunstschilder in Zaandam. Later de avond-u.t.s., om de technische kant van de kunst wat bij te houden. Honderden schilderijen, etsen, gravures, waarvan ook veel in opdracht werden gemaakt. Dat is het werk van de heer Theuerzeit in zijn vrije uren. Hij schilderde overal in het land. Een land schap, een doorkijkje op een boerderij, je ziet het soms op eens, je gaat erbij zitten, je schildert het en je bent er ge lukkig mee. Geduld Hij neemt uit een doos een por tret waarop in sobere, spreken de lijnen een man is uitgebeeld. „Dat is mijn vader. Hij was toen vier en tachtig. En dit is het 20 Vondelpark, dat is een aquarel. Dit is een borstbeeld van Seneca, u weet wel, die Romeinse filo soof. Die maak ik met een spie gelbeeld, dat is moeilijk. Het wil niet direct. Dan doe ik eerst iets anders en over een paar maan den lukt het wel." Niet alleen voor zichzelf Het leerschoolgebouw op de scheepswerf had nog een grote kale wand. Hij bekeek het eens en werkte er drie dagen aan. Toen hadden de Verschure-leer- lingen een schilderij van drie meter hoog. Een foto van dit schilderij, hem aangeboden door de directie, hangt nu in zijn huiskamer. Hij kijkt er met even veel plezier naar als de leerlin gen naar het schilderij zelf. Zo zien we, dat hij zijn kunstzinnige hobby niet alleen voor zichzelf houdt. Dat zagen zijn collega's in het bedrijf al vaker. Bijvoor beeld, toen hij in 1953 een groot schilderij maakte van de waters noodramp en dat verlootte. De opbrengst was voor het Rampen fonds. Dit jaar gaat de heer Theuer zeit met pensioen. „Er zijn men sen die daar verschrikkelijk te genop zien," zegt hij. „Kunt u raden hoe het met mij gesteld is?" Er valt niet veel te raden. Het is zonder meer duidelijk, dat hij zich veel voorstelt van die tijd. De foto's bij dit artikel zijn ge maakt door een andere hobby man: de heer S. van Loenen (gereedschapmakerij, Verschure). Hij heeft in acht jaar tijd niet alleen een grote bekwaamheid in het fotograferen ontwikkeld, maar bovendien een ontzagwek kend arsenaal van foto-appara- tuur verzameld. Deze twee fac toren tezamen stellen hem in staat alles te maken wat hij wil, en dat is veel. Graag ging hij mee met toestel len en lampen om zijn oudere collega, de heer Theuerzeit, eens extra fraai in Het Zeskant te la ten verschijnen. -^-1 A I'f Winter in Holland" „Open plek in het bos" Amateur schilder, maar niettemin degelijk geschoold.

Het Zeskant | 1962 | | pagina 16