EEN BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR GUSTO Werf Gusto heeft kort geleden een belangrijke en bijzondere opdracht gekregen. En wel het leveren van twee „drijvende eilanden „Drijvend eiland is eigenlijk een vreemde benaming, maar ze is zó bij Werf Gusto ingeburgerd (denk maar aan de Seashell), dat we haar blijven gebruiken. De twee drijvende eilanden dan, die elk van een kraan van 25 ton worden voorzien, zijn bestemd voor de Rijkswaterstaat, een dienst, die zeer belangrijke werken heeft uitgevoerd en nog uitvoert, zoals de drooglegging van de Zuiderzee en de Deltawerken. Enkele jaren geleden heeft Werf Gusto het verplaatsbare booreiland Seashell ontworpen en gebouwd, waarbij zij verschillende patenten heeft verworven, die nu bij de nieuwe opdracht weer zullen worden toegepast. In het algemeen werden de drijvende eilanden tot nu toe gebouwd ten behoeve van de olie-winning in zee, maar ze zijn in gewijzigde vorm voor tal van andere doeleinden te gebruiken, zoals b.v. voor het bouwen van brug- peilers, voor meteorologische waarnemingsstations, voor het plaatsen van segmenten voor tunnelbouw, voor pomp stations voor het leegzuigen van hoppers enz. In feite zijn de toepassingsmogelijkheden voor de eilanden legio. De twee eilanden, die nu gebouwd moeten worden, zijn bestemd om gebruikt te worden bij de bouw van nieuwe pieren bij de haven van IJmuiden, waar alle zeeschepen, die Amsterdam tot bestemming hebben, moeten pas seren. Als dit werk uitgevoerd is, zullen schepen tot 75.000 ton daar kunnen binnenlopen. De zuiderpier zal een lengte krijgen van 2800 meter; de noorderpier zal 2200 meter lang worden (zie foto onder). De twee eilanden zullen aan weerszijden van de in aanbouw zijnde pier worden geplaatst. Het vroegere systeem, waarbij de kranen over de in aanbouw zijnde pieren rijden (met alle daaraan verbonden risico's), zal dan hebben plaats gemaakt voor het moderne systeem van het bouwen met drijvende eilanden. Dit systeem geeft bovendien een enorme kostenbesparing. Ieder eiland krijgt acht palen, waarlangs het hydraulisch omhoog en omlaag kan gaan. Dank zij het Gusto-patent kan dit stijgen en dalen snel geschieden. De palen kunnen 2 meter vrij vallen, om zodoende stevig in de steen bodem aan de voet van de pier te kunnen staan. Wanneer het eiland op zijn palen staat, is het bestand tegen alle windkrachten en golfhoogten die voor onze kust verwacht worden, zodat zomer en winter gewerkt kan worden. Er kan zelfs doorgewerkt worden bij wind kracht 7 (Beaufort). De hoofdafmetingen van de pontons zijn: 70 X 35 X 4,30 meter. De elektrische stroom wordt opgewekt door drie generatoren, die aangedreven worden door dieselmotoren van totaal 250 pk bij 1500 omw/min. De hy draulische installatie wordt bediend door pompen, die aangedreven worden door 8 elektromotoren; een negende pomp met elektromotor dient voor reserve. De drijvende eilanden kunnen werken in water tot 18 meter diep; voor andere doeleinden kunnen de palen worden verlengd tot 57 meter. Er komt een moderne accommodatie aan boord voor een bemanning van 16 koppen. De verblijven en de machinekamers zijn onder het dek geprojecteerd om aan dek zoveel mogelijk werkruimte te verkrijgen. De elektrische 25-tons grijperkranen hebben een bereik van 56 meter; bij een bereik van 25 meter kunnen zij een last van 50 ton heffen, hetgeen genoeg is voor het monteren en demonteren van de palen. De kranen kunnen over de gehele lengte van het ponton rijden. Wanneer het werk aan de pieren van IJmuiden gereed zal zijn, zullen de eilanden natuurlijk elders bij ver schillende werkzaamheden kunnen worden gebruikt. it nnfn

Het Zeskant | 1962 | | pagina 4