LAGERSMIT VAN L.S.Z. machinekamer is groots opgezet en het daglicht heeft er ruim toegang. Als wij binnenstappen zijn beide zandpompen in vol bedrijf en de Smit-Bolnes diesels draaien rustig hun toeren. Alles bijeengenomen een interessant schouwspel, doch minder aangenaam voor de oren, als men een dergelijk lawaai niet gewend is. Vrijdagmiddag om ongeveer half drie kwam het gehele aan boord vertoevende gezelschap bijeen op het bovendek. Tijdens een fikse aprilbui werd het woord ge voerd door één der direkteuren van de werf, de heer Bax. Hij verheugde zich erover, dat alle proeven op vlotte wijze waren verlopen en hij nam na overleg met de opdrachtgevers gaarne het besluit tot overdracht. Dank bracht hij aan de H.A.M. voor de prettige samenwerking tijdens de bouw en hij sprak de hoop uit, dat meerdere opdrachten voor hen zouden mogen worden geboekt. Na allen, die hebben bijgedragen tot het tot stand komen van dit moderne bagger- werktuig eveneens te hebben bedankt, vroeg hij de direktie van de Hollandsche Aanneming Maatschappij N.V. de H.A.M. 209 symbolisch over te nemen. Hij gaf hierbij de verzekering, dat de zuiger op zeer korte termijn definitief en conform hun eisen zou worden afgeleverd. Met een heildronk op een grote opbrengst, be sloot hij zijn toespraak. De heer Ir. L. E. Nobel, direktielid van de H.A.M., wilde graag dit jongste kind van zijn maatschappij aanvaarden om het bij de andere kinderen te voegen. Hij bracht de werf dank voor het tot stand komen van dit werktuig; ook Bureau Veritas en de Scheepvaart-Inspectie werden in deze dank betrokken. Onder het reeds besproken voorbehoud nam hij het schip symbolisch over, waarna door de zuigbaas, de heer P. van Noordenne, de vlaggen werden verwisseld. Schroefasbussen voor het grootste Britse passagierschip na de oorlog bouwwerf: Harland and Wolff te Belfast rederij: P. O. LinesLondon lengte: 2045 mm. asdiameter: 741 mm. De laatste jaren is gebleken, dat vele rederijen er de voorkeur aan geven om schroefasbussen, schroefaslagers en motorlagers toe te passen, die centrifugaal ingegoten zijn met lagermetaal (witmetaal) i.p.v. staande ingegoten. Voor normale motorlagers heeft dit grote voordelen: de lager- structuur is n.l. veel beter, de hechting aan de steunschaal is zeker drie a vier maal zo sterk, de lagers worden zuiver cen trisch gegoten en men heeft dus een minimum aan bewerkings toeslag. Dit zijn allemaal voordelen die geacht worden bekend te zijn; minder bekend is echter dat centrifugaal ingegoten lagers ook absoluut poreusvrij zijn: en dit is toch uitermate belangrijk, want juist poreusheid is veelal de oorzaak, dat la gers, als ze enige tijd in bedrijf zijn, los gaan. LAGERSMIT heeft op dit gebied pionierswerk verricht en heeft naast het centrifugaal ingieten van normale kleine la gers ook een systeem ontwikkeld voor het centrifugaal ingieten van heel grote lagers, zoals bijv. schroefasbussen tot een lengte van 4000 mm en een asdiameter van 1000 mm. Vooral na de tweede wereldoorlog is er een streven ontstaan om in de schroefaslageringen witmetaal toe te passen, in plaats van pokhout, daar er aan pokhout verscheidene nadelen zijn. Het grootste nadeel hiervan is wel, dat pokhout zeer aan slij- 42

Het Zeskant | 1962 | | pagina 14