GRAANELEVATOREN VAN VERSCHURE lang en slank, met voldoende ruimte voor een grote schroef in een straalbuis. Het schip heeft drie roeren, één hoofdroer dat achter de straalbuis is aangebracht en twee manoeuvreerroeren er vóór. Deze laatste twee roeren zijn verbonden door een gepatenteerd differentieel systeem. In de stand „recht vooruit", dus wanneer zij niet gebruikt worden, wijken zij naar voren enigszins uit elkaar en verhogen zodoende het effect van de straalbuis; bij de stand „roer aan boord" liggen zij evenwijdig, zodat zij dan tóch een maximum stuureffect geven. EEN HONDJE Dat is dus de theorie, maar hoe ging het nu in de prak tijk? Welnu, aangekomen bij de Kop van 't Land nam de heer D. L. H. Smit, die al eerder ervaring met dit systeem had opgedaan, zelf het roer ter hand. En wat we toen te zien kregen valt nauwelijks te beschrijven: het water bruiste en kolkte. Vooruit en achteruit ging het, met de vreemdste bochten en draaien, zo nu en dan leek het of de Atlantico zich zijwaarts verplaatste. Het schip draaide vrijwel om zijn eigen as, bij het achteruit varen luisterde het zó scherp naar de manoeuvreerroeren, dat ervaren slepers hun ogen nauwelijks konden geloven. Uitdrukkingen als: „Wat een hondje!", „Kostelijk!" en „Je kunt er werkelijk mee lezen en schrijvenwaren niet van de lucht. En bij dat alles scheen de heer Smit de telegraaf en de twee kleine helmstokjes voor hoofd en zijroeren nauwelijks met zijn vingertoppen te beroeren. DOELMATIG EN VOORDELIG Hoezeer dit alles ook op spelevaren leek, het was dode lijke ernst, want voor een havensleepboot is manoeu vreerbaarheid, vooral ook achteruitvarend, van het aller grootste belang. De dagen daarna werd het officiële beproevingsprogramma afgewerkt, waarbij de cijfers de indruk van die eerste dag duidelijk bevestigden: op het gebied van manoeuvreer baarheid en trekkracht kan de Atlantico zich meten met alle schepen in zijn klasse en zelfs met vele grotere en sterkere sleepboten; ook de vereiste snelheid van 8V2 mijl werd ruimschoots gehaald, ja zelfs met twee mijl overschreden. Bij de overdracht had de heer Tronconi van de firma Alvi dan ook alle reden om zich verheugd te tonen; in de Atlantico bezit zijn firma een schip, dat doelmatiger en voordeliger is dan sleepboten van tot nu toe gebruike lijk ontwerp. De hoofdeigenschappen zijn: lengte over alles 26,70 m breedte 6,50 m max. diepgang achter2,85 m hoofddieselmotor: M.A.N., 8-cilinder viertakt, 800 pk bij 600 omw/min hydraulische omkeerkoppeling gladdek type, dwarsspantsysteem gebouwd volgens de eisen van Lloyds, Klasse 100 Al (kustvaart) bemanning: 9 personen Intussen is de Atlantico, klein maar dapper, al naar de westkust van Afrika (Douala in Cameroun) vertrokken met een bakkensleep; vandaar gaat de reis over de Zuid- Atlantische Oceaan naar Buenos Aires waar het eigen lijke werk op een groot baggerproject wacht. Niemand van hen die op de Nieuwe Merwede getuige zijn geweest van de prestaties van dit scheepje kan er aan twijfelen, dat deze sleepboot ook op de Rio de la Plata opzien zal baren. Trouwens dit scheepstype zal helemaal een grote toekomst tegemoet gaan. NA SUCCESVOL De trots van het bedrijf van vennoot Verschure ligt ver spreid over de havens van Amsterdam, Rotterdam, Ant werpen en Liverpool. Het zijn de graanelevatoren. Al spoedig na de oprichting van het bedrijf in 1913 nam Verschure de bouw hiervan op in het produktieprogram- ma en sindsdien is voor dit onderdeel van de produktie een eigen geschiedenis geschreven. Een geschiedenis, die wordt gemarkeerd door verscheidene hoogtepunten, b.v. door geheel nieuwe ontwerpen, die in brede kring de aan dacht hebben getrokken en nog trekken. Dit is niet alleen bereikt door de uiterste zorg aan ontwerp en bouw te geven, maar ook door jarenlang researchwerk, met het doel, de efficiency waarmee de elevatoren werken steeds ver der op te voeren. Bovendien worden bij het aanvaarden van een bouwopdracht uitgebreide onderzoekingen inge steld op de plaats, waar de elevatoren zullen gaan werken. Hierdoor kan de elevator in al zijn onderdelen worden aangepast bij de omstandigheden ter plaatse. Ook dit betekent: efficiënter werken voor de klant. 66 holte 3,30 111

Het Zeskant | 1962 | | pagina 14