De fabriek zegt A De knutselaar B Alles staat op een grote tafel, maar wie er een tijdje naar kijkt ziet dat niet meer. Al gauw gaat het tafereel leven zoals het dat doet voor de eigenaar en bouwer van het geheel; de heer Th. Bonn. Het wordt een spoor wegnet in een berglandschap, waarin de treinen af en aan rij den, terwijl de bewoners van de rondom liggende dorpjes hun dagelijkse arbeid doen. De heer Bonn heeft zijn dagelijkse ar beid op de tekenkamer, afd. in bouw van onze vennoot Ver- schure. Maar 's avonds en tij dens de weekeinden werkt hij aan de verdere opbouw van het spoorwegnet met toebehoren. Hij doet dat al ruim vier jaar en nog lang niet is het plan van de heer Bonn uitgewerkt. Het gaat bij stukjes en beetjes, want het is geen goedkope hobby en voor ieder onderdeel moet wor den gespaard. Maar wat intus sen staat en rijdt op die tafel in een bovenkamer van zijn huis is het aanzien al ruim schoots waard. Hier staat een stuk werk, waaraan met even veel enthousiasme als vakken nis is geknutseld, in de beste be tekenis van het woord. De heer Bonn zelf echter zal niet tevre den zijn voordat het allemaal klaar is. Dat kan nog een paar jaar duren. Fantasie via model Het spoorwegnet en de belen dende dorpjes worden gemaakt op basis van Marklin en Faller modellen, maar de heer Bonn stelt er een eer in, zich niet aan deze modellen te houden. Liever brengt hij er het element van eigen fantasie in en gebruikt hij de aan wijzingen van de fabriek als vage aanduidingen, waarop hij zelf verder bouwt. Het is be paald een prestatie, dat hij daar bij niet alleen een geheel samen stelt dat er aardig uitziet, maar dat hij bovendien steeds weer de elektrische eindjes zodanig „aan elkaar weet te knopen", dat alles klopt. Daarbij komt heel wat kijken. Wie de treinen in en uit de tunnels ziet duiken, seinlampen en knipperlichten voor onbewaakte overwegen precies op tijd aan en uit ziet gaan, wagons ziet aan en afkop pelen op het gewenste moment en nooit ongelukken ziet ge beuren, kan ongeveer nagaan dat hiervoor veel organisatori sche arbeid nodig is geweest. En het gaat de onschuldige toe schouwer helemaal duizelen, wanneer hij even ónder de ta fel kijkt en daar de draden van de elektrische leidingen bij tien tallen ziet kronkelen als een wild gewas. Het is een mooi voorbeeld van hetgeen met elektrische treinen kan worden gedaan zodra je er meer uit weet te halen dan de ontwerper in de fabriek, die in eerste instantie alleen aan het j maken van „speelgoed" heeft gedacht. Dit is bepaald geen speelgoed meer. De heer Bonn heeft er een hobby van gemaakt, die voldoet aan de hoogste eisen die de hobbycode kan stellen. En de kinderen kunnen er mee rijden. 68 i*»ie_ (2 L/"V=-y-r -^rvrb

Het Zeskant | 1962 | | pagina 16