DANIELLE VOLGT ZUSJE YVONNE NAAR FRANKRIJK Voor onze vennoot L. Smit Zoon bleef het een drukke dag. Sommige medewerkers konden meteen in Rotterdam blijven, vanwaar 's avonds de Danielle V. zou gaan proef varen en tegelijkertijd vond een proeftocht plaats met een elders voor Deense rekening gebouwd vrachtschip, waar in een Smit-Bolnes diesel staat. Vermeldenswaard is nog dat Smit Bolnes thans al veel sterkere dieselmotoren maakt, dan destijds bij de opdracht van de H.A.M. 306 mogelijk was. Toen wenste de H.A.M. een sleepzuiger passend bij de sterkste Smit-Bolnes motor. Wat de motoren betreft zijn er dus nu mogelijkheden aanwezig om nog grotere H.A.M.-zuigers te bouwen. De H.A.M. 306 zal in november van dit jaar aan de op drachtgevers worden opgeleverd. HARD VAN STAPEL Al heeft „hard van stapel lopen" in figuurlijke zin een minder goede klank, in letterlijke zin mag het. De H.A.M. 306 liet zien, welk een mooi gezicht het is, wanneer een schip eens extra snel van de helling gaat. Na de doop door Mevrouw C. L. Deknatel-Kist zette de H.A.M. 306 er met een machtige snelheid de sokken in, een mooie rookpluim achterlatend. Bij de toespraken zei de heer L. C. Smit, dat het steeds moeilijker wordt om naast dank aan de opdrachtgevers, toezichthouders en medewerkers, telkens weer andere bijzonderheden te vinden voor spee ches bij tewaterlatingen van H.A.M.-schepen: ditmaal was het al het twee en veertigste, dat in I.H.C.-verband ge bouwd is voor de H.A.M. Het vertrouwen van de H.A.M. in de bouwers van zoveel schepen voor haar vloot is echter op andere dingen gebaseerd dan op woorden al leen; dat kwam ook bij de toespraken van de sprekers namens de H.A.M. duidelijk naar voren. Nadat de heer Smit nog enkele boeiende herinneringen uit zijn veertig jarige loopbaan had opgehaald, spraken namens de H.A.M. Jhr. Ir. C. L. C. van Kretschmar van Veen en Ir. P. C. S. van Hattem. In deze toespraken werd eraan herinnerd, dat ook de H.A.M. 1 en 2 ongeveer een halve eeuw geleden zijn gebouwd bij L. Smit Zoon; de H.A.M. 2 werkt nog steeds. Beide sprekers gaven blijk van grote waardering voor de kwaliteit van alle tot dus ver voor de H.A.M. gebouwde schepen en voor de pres taties van de gezamenlijke technische diensten. Zonder er lang naar te zoeken, kunnen we bij iedere I.H.C.-proefvaart wel „verzwarende omstandigheden" vin den, die het werk moeilijker maken dan bij gewone scheeps- proefvaarten het geval is. Dat komt, omdat wij uitsluitend gespecialiseerd werk afleveren waardoor bij de beproe ving bijzonder veel onderdelen aan de tand moeten wor den gevoeld. Bij de proefvaart van de 1400 tons coaster Danielle V bij onze vennoot L. Smit Zoon gebouwd voor Franse rekening, werkte echter alles samen om het de op varende medewerkers voor één keer iets gemakkelijker 63

Het Zeskant | 1962 | | pagina 3