De Europese Economische Gemeenschap en de ontwikkelingslanden Langzaam maar zeker vloeien de zes economieën van de landen van de Europese Gemeenschap tezamen. Het is een moeilijk proces en soms heeft degene, die geboeid wordt door dit grootste project uit de geschiedenis van West- Europa, wel eens de indruk dat men een stap voorwaarts en dan weer twee stappen achterwaarts doet. Maar laat de schijn niet bedriegen; elke dag komt de eenwording van West-Europa een stapje dichterbij. Waarom? Omdat men staat te springen om een stukje van zijn eigen nationaliteit prijs te geven, om concessies te doen? Zo is het niet. De reden is dat de Europeanen, die eeuwenlang de strijdbijl tegen elkaar hebben opgenomen eindelijk zover zijn geko men, dat zij inzien dat dit werelddeel tot samenwerking moet komen wil het niet tenondergaan in de strijd tussen Oost en West, tussen Rusland en Amerika. Tussen deze twee gi ganten in ligt West-Europa, nog steeds een van de rijkste bronnen van cultuur en intellect. Verenigde Staten Wij leven nu nog in een periode van de kinderziekten. Wij hebben er al heel was achter de rug. Er is bijvoorbeeld overeenstemming over het voeren van een gemeenschappe lijk mededingingsbeleid en een gemeenschappelijk land bouwbeleid. Zware onderhandelingen zijn eraan voorafge gaan, maar men wilde het eens worden. Dat is nu het grote verschil met vroeger. Er is de wil om samen te werken. Anders hadden de ministers van de zes landen in de periode rond de jaarwisseling niet 200 uur vergaderd om tot over eenstemming te komen over die twee moeilijke aangelegen heden. Maar er staan nog meer problemen te wachten. Een gemeenschappelijk energiebeleid, harmonisatie van be lastingwetgeving, een gemeenschappelijk vervoerbeleid. Er wordt gestudeerd over de vraag hoe de landen tezamen een conjunctuurpolitiek kunnen voeren en of er misschien één munteenheid zal moeten komen. Problemen, die niet van de ene op de andere dag kunnen worden opgelost, maar de kans is toch wel heel groot dat wij eens of misschien onze kinderen kunnen spreken over de Verenigde Sta ten van Europa. Harde les Crises en oorlogen, waarvan de laatste ons op de rand van de afgrond heeft gebracht, hebben de volkeren van West- Europa harde lessen te leren gegeven. Die lessen zijn ter harte genomen. Nu zijn we dan zover gekomen dat zes lan den en straks misschien ook Engeland, Denemarken, Ierland en Noorwegen aan één tafel zijn gaan zitten om samen te werken aan een verhoging van de welvaart, die voor allen zal gelden, en aan een gemeenschappelijke po litiek. Leren lopen Maar niet alleen West-Europa is in de smeltkroes, de hele wereld is in beweging. In Afrika en Azië zijn de koloniën onafhankelijk geworden. Ook daar een moeilijk proces van opbouw en het zoeken naar een eigen gezicht. Maar toch, er is één groot verschil. West-Europa is een hoog ontwikkeld gebied en de jonge onafhankelijke staten staan nog helemaal aan het begin van hun ontwikkeling. Daarbij zullen ze moe ten worden bijgestaan, want alleen kunnen ze dat niet. De vraag is hóe moeten deze landen worden bijgestaan. Als westerlingen hebben wij daarvoor een zware verantwoor delijkheid vooral omdat voorkomen moet worden dat deze landen ten prooi vallen aan een systeem, dat hen in feite zou degraderen tot een bijwagen van het communisme. 70 (0)

Het Zeskant | 1962 | | pagina 10