Nationale Reclasserings- DagC= FERME JONGENS, STOERE KNAPEN, FOEI HOE SUFFEND STAAT GIJ DAAR! Foei, hoe suffend zit gij daar, zouden we kunnen zeggen en daarbij denken aan allen die na het plegen van enigerlei strafbaar feit in een van onze Nederlandse gevangenissen terecht kwamen. Wel wordt hun in werkelijkheid weinig tijd overgelaten om te suffen, maar ik denk hierbij meer aan het feit dat de bewoners van de gevangenissen afge sloten zijn van het normale maatschappelijke leven buiten hun muren. Ze horen er natuurlijk wel over omdat ze kran ten lezen en van tijd tot tijd bezoek krijgen, maar ze heb ben er geen invloed op, ze staan er buiten. Ze suffen. „Juist goed", zegt U misschien? De man die dat bepaalde feit pleegde moet maar flink lang worden opgesloten, moet misschien maar voorgoed uit onze maatschappij blijven? Het is de vraag of dat helpt. We vormen ons een mening over het lot dat deze of gene misdrijfpleger beschoren moet zijn, speciaal in die periode waarin uitvoerige verslagen in de kranten verschijnen van de voorgeschiedenis, de achter grond en de oorzaak van een bepaald misdrijf en daarnaast van de toekomstverwachtingen die men van de bedrijver heeft. In zulke perioden denkt men af en toe aan de gevan genissen. Aan de Noordsingel Natuurlijk komt men ook in aanraking met het begrip ge vangenis als men er via het bioscoopscherm een bezoek brengt. Dan blijft het meestal ver buiten onze werkelijke horizon, het zijn belevenissen en vaak héérlijk-spannende en geromantiseerde avonturen. Voor een paar uurtjes. We zien onszelf daar niet terechtkomen en denken beslist ook niet eventjes aan diegenen die voor korte of lange tijd aan de Noordsingel in Rotterdam, de Amstelveenseweg in Am sterdam, de koepel in Haarlem of in een van de andere ge vangenissen in Nederland verblijven. Behalve door een klei ne groep van mensen, hun familie en hun celbezoeker, wordt er door weinig mensen buiten de gevangenis nog ge dacht aan de gestrafte als het vonnis eenmaal gevallen en onherroepelijk is geworden. Voor de krant levert hij geen nieuws meer op, tenzij hij kans ziet een nieuw strafbaar feit te plegen, maar U weet zelf uit Uw krant dat dit slechts bij uitzondering gebeurt! De ontslagdatum... Voor iedere gevangene in Nederland, die geen levenslange straf opliep, is er een datum waar hij naar uitkijkt: de ont slagdatum. Hij leeft ernaartoe, soms met grote spanning, soms met angst voor de ontvangst die hem wacht. Kritisch ten aanzien van eigen vermogen zich straks aan te passen. Soms is hij enige jaren uit de maatschappij weggeweest en U, die gedurende die jaren alles van dichtbij heeft kunnen meemaken, kunt zich bijna niet voorstellen hoe snel onze maatschappij verandert en wat dat betekent als je je er op nieuw in moet vestigen en bezorgd bent dat iedereen op je voorhoofd ziet staan dat je uit de gevangenis komt. Op dat moment krijgen we allemaal met hem te maken. ...En daarna Wij vormen namelijk die maatschappij waar hij in terug moet. Wil hij zich weer leren aanpassen aan die eisen er van, wil hij zich re-classeren, dan heeft hij onze hulp nodig. Die kan bestaan uit een baan in Uw bedrijf, een vriendelijk woord tegen een nieuwe collega, het schenken van vertrou wen, het geven van een kans in de ruimste zin van het woord. De reclassering wil hem behulpzaam zijn bij zijn te rugkeer maar kan alleen werkelijk slagen met Uw hulp, met Uw bereidheid de man weer te accepteren op zijn nieu we plaats in onze maatschappij. En ook: met een financiële bijdrage op de dag van de collecte voor het werk van de reclassering. Dan kunnen we aansluiten op onze titel en zeggen: Kom dan jongens, en vaar mee! Cath. Harders Rocl«»r)n< 72 (0)

Het Zeskant | 1962 | | pagina 12