BAGGER BABBEL OP EEN HOLLETJE NAAR MARSEILLE "Op de bres staan" heeft in onze taal een zeer gunstige betekenis. Wij staan op de bres voor vrijheid, voor hogere lonen, voor lagere tramtarieven, voor de wielersport of soms voor onze Papoeavrienden. Uzelf staat natuurlijk ook veelvuldig op de bres. voor onge twijfeld lofwaardige zaken. Doe dit echter niet wanneer u in de put zit, want het zal u een nat pak kosten. De put, het zij onze aandachtige lezers gezegd, is een bag- gerwerk in uitvoering en als er "bres gebaggerd" wordt is dit het wegbaggeren van de boven de waterspiegel uitste kende grond. Het invallen van de bovengrond als deze ondergraven wordt heet dan ook "bressen". Wijzelf staan pal op de bres voor onze Nederlandse taal en wensen niet dat hieraan gebrest wordt. Overigens herinneren wij ons een oud-oom, een gepensio neerde schoolmeester, die zich in zijn late levensavond ten doel stelde een woordenboek samen te stellen van alle woorden die niet in andere woordenboeken voorkomen. In onze kinderogen was hij een heldhaftige figuur, omdat hij bij zijn fanatieke naspeuringen zich niet ontzag wat duistere gelegenheden te bezoeken om daar de vreemde woorden die hem ter ore kwamen ongemerkt op zijn manchet te krab belen. Hij had in ons wereldje van de baggerbouw een werkterrein met minder ontberingen kunnen vinden: voor wie de moeite neemt het oor te luisteren te leggen liggen de wonderlijke uitdrukkingen voor het oprapen. Zo kan men bij de bouw van een hopperzuiger veelvuldig horen spreken over de kippekooi. In onze kennissenkring hebben wij dan ook dikwijls gesproken over het comfort aan boord van moderne sleepzuigers, waar de bemanning niet slechts geraniums en zangpietjes kweekt, maar zelfs kippen houdt. Thans is echter uit gewoonlijk goed inge lichte bron meegedeeld: "De kippekooi is een hol gedeelte in het laadruim van een baggervaartuig met bodemkleppen. Dit holle gedeelte ligt in de langsrichting in het midden van de beun, aan weerszijden waarvan zich de bodemkleppen bevinden". Uit dankbaarheid voor deze glasheldere uitleg wilden wij onze informant verrassen met een scherp vraagje: "En waar zit het hennegat dan precies?" Maar nee, het hennegat blijkt op een schip de opening in de romp te zijn voor de roerkoning. Wij kennen natuurlijk het sneetje houtsnip, het sneetje halfom en het sneetje champignons. Op een snijkopzuiger hoort men dikwijls spreken over "het sneetje rechttrekken". Wie nu denkt dat dit een verwijt inhoudt aan het adres van de kok voor zijn slordige wijze van opdienen is er falikant naast: de snee is de dikte van de laag grond die in één keer wordt weggebaggerd, en "sneetje rechttrekken" is dus: egaliserend baggeren. 2140 Mijl, de afstand tussen Kinderdijk (foto links) en Marseille (rechts) via Oran. De bij onze vennoot I .S.Z gebouwde Danielle V(CO 451) ging na de proeftocht met bekwame spoed naar Marseille. Met die "bekwame spoed" was het menens: de afstand werd in 144 uur afgelegd. De gemiddelde snelheid was dus bijna 15 mijl per uur en dat is heel wat voor een 1400 tons coaster. 73

Het Zeskant | 1962 | | pagina 13