■GOA KLAAR VOOR DE REIS Als een duikboot ging de Goa steeds dieper het water in, onder het geweld van het zand dat in een bijzonder hoog tempo het laadruim vulde. Het stopsein werd pas gegeven toen de hoppercapaciteit van 1500 m3 behoorlijk was over schreden. Het zand lag, alsof het met een mes was afge streken, gelijk met de rand van de zetboorden. Iedereen was het er over eens, dat hier een nummertje sleepzuigen ten beste was gegeven zoals je het niet elke dag ziet. Terwijl men er met welgevallen naar keek, zei een van de bemanningsleden tot de loods: "nu kun je thuis vertellen, dat je een schip met zand hebt gezien". JUIST IETS MEER Dit kleine stukje geschiedschrijving over de sleephopper zuiger Goa (CO 455) typeert de sfeer, waarin ook het ove rige deel van de proeftocht is verlopen. Het was een beproe ving, waarbij voortdurend juist iets meer werd gegeven dan de opdrachtgever had gevraagd. Met name gold dit voor de resultaten van de tweede dag. De bemanning was toen aan het schip gewend en de "kleinigheidjes van het begin" waren op de eerste dag verholpen. De vertegenwoordigers van de klant, de Portugese regering, waren bijzonder tevreden. Zij waren er zeker van, dat de zuiger het straks in Lourenco Marques, waar verscheidene werkobjecten wachten, uit stekend zal doen. Behalve sleepzuigen en lossen via bodem- kleppen kan de Goa de opgebaggerde grond via de zelfleeg- zuiginstallatie naar een losplaats aan de wal persen. Boven dien bestaat de mogelijkheid, de lading in langszij liggende bakken te pompen. Dit ziet men maar zelden bij sleepzui- gers. De vereiste snelheid van 11 knopen werd royaal ge haald, bij extra belading. PRILLE BELANGSTELLING Tot de dartelste gasten die de beproeving meemaakten be hoorden ongetwijfeld de drie leerlingen van de P.C. Hooft- lyceum te Amsterdam. Zij waren aan boord verzeild geraakt door een prijs te winnen in een door Verschure uitge schreven opstelwedstrijd. De derde klassen van het lyceum zijn gedurende een jaar door Verschure geadopteerd ge weest. De leerlingen bezochten het bedrijf, werden betrokken in allerlei activiteiten en weten nu iets van hetgeen in onze bedrijfstak te doen is. Zij schreven er een opstel over. De drie jongelui die met het beste resultaat uit de bus kwamen kregen een uitnodiging voor de proefvaart van de Goa. Aan boord vielen de jonge gasten op door hun serieuze belangstelling voor het schip en het werk dat ermee werd gedaan. Weer zullen straks een paar jongelui met meer begrip en minder misverstand omtrent onze bedrijfstak de maatschappij ingaan. 74

Het Zeskant | 1962 | | pagina 14