100 JAAR WERF GUSTO Eigenlijk is dit opschrift niet juist. Het begon in 1862 niet met de Werf Gusto, maar met de firma A. F. Smulders; de naam Werf Gusto is later gekomen. Het was in het jaar 1862, dat de heer A. F. Smulders in 's-Hertogenbosch een zaak begon, die in de loop van 100 jaar zou uitgroei en tot een van de meest bekende werven van ons land, n.l. de N.V. Werf Gusto v/h Fa. A. F. Smulders, te Schiedam. De heer A. F. Smulders begon met een, laten we maar ge rust zeggen, „fabriekje", waar in hoofdzaak stoommachi nes voor de poldergemalen werden gebouwd. Het eerste exemplaar van deze produktie kan men tegenwoordig nog zien in de modellenzaal van de Werf Gusto. Er staat een blinkend gepoetste koperen plaat bij met het opschrift: „De eerste stoommachine gebouwd door den Heer A. F. Smulders, 's-Hertogenbosch, 1862". Ja, het bedrijf was toen in 's-Hertogenbosch gevestigd. Maar tien jaar later was het fabriekje van weleer reeds zo danig uitgegroeid, dat naar een ruimere huisvesting moest worden uitgezien. Deze werd gevonden in Utrecht en daar heen werd het bedrijf in 1872 overgebracht. Inmiddels was de produktie niet tot stoommachines beperkt gebleven; neen, er werd van alles aangepakt: gasfabrieken, hijskranen, baggermolens en nog veel meer. Toen reeds had het bedrijf het stempel van veelzijdigheid gekregen, dat het 100 jaar door zou blijven dragen. Vooral de bag germolens gaven het bedrijf een internationale bekendheid, want het baggermaterieel ging de hele wereld door. Zo hebben b.v. de Smulders-baggermolens een belangrijk aan deel gehad in het ontstaan van het Panama-kanaal. Baggermolens zijn varende werktuigen. De casco's voor deze schepen kon de firma Smulders echter niet zelf ma ken en dit deel van het werk werd dus aan derden uitbe steed. Maar waarom zou het casco eigenlijk niet zelf ge maakt kunnen worden? Als men maar over een werf be schikte, zou het best kunnen. Daarom werd in 1894 be sloten het bedrijf naar Slikkerveer over te brengen, waar men de beschikking kreeg over de werf „De Industrie". Daar kon men toen de gehele baggermolen zelf maken. Het succes bleef niet uit en reeds in 1905 werd de werf te Slikkerveer te klein. En weer werd uitgezien naar een be tere huisvesting. De keuze viel op Schiedam, waar een geheel nieuw en volkomen modern bedrijf werd ingericht voor de scheeps bouw, de machinebouw en de staalbouw. Terloops zij opgemerkt, dat de vestiging van de Werf Gusto voor de gemeente Schiedam niet ongelegen kwam, omdat in die tijd de jenever-industrie sterk was teruggelopen en er in Schiedam een grote werkloosheid heerste. Velen kregen toen de gelegenheid in de scheepsbouw hun brood te gaan verdienen. Men zegt wel eens: „IJzer trekt ijzer aan". Ook in Schie dam is dat het geval geweest, want tal van metaalindustrieën hebben zich na 1905 in Schiedam gevestigd. Dhr. A. F. Smulders, oprichter van de Werf Gusto In de modellenzaal van Werf Gusto is het allerprilste begin van een honderdjarige geschiedenis te bewonderen. De inscriptie op het blinkend gepoetste koperen bord luidt: "Eerste stoommachine gebouwd door den heer A. F. Smulders, 's Hertogenbosch, 1862". Al mogen hef pontons dan "werktuigen der toekomst" genoemd worden, zelfs in hun ultra-moderne constructie doen zij nog denken aan voorwereldlijke dieren, aan reusachtige mastodonten. De top van dit kraaneiland, bij Werf Gusto in aanbouw voor de Rijkswaterstaat, reikt nog boven de Euromast uit!'

Het Zeskant | 1962 | | pagina 17