DRIE JOSEPHS GAAN GROOT WERK IN GRONINGEN MAKEN hij meer op een duikboot dan op een zuiger leek en zo ging hij erdoor. NAT EN DROOG Zo zien we dus, dat de heren Sanders en hun medewerkers ook letterlijk niet voor één gat te vangen zijn. Dat zal ook wel een van de redenen zijn, waarom het bedrijf vooral sinds 1945 zo'n hoge vlucht heeft genomen. Grootvader Sanders be gon indertijd in het droge grondwerk, dat sindsdien in ere „Dat sluisje bij Wolvega en de zuiger waren precies even breed: 5,72 m. Iedereen zei dus dat hij er niet door zou gaan en daar was weinig tegen in te brengen. Maar mijn vader had intussen bekeken, dat de sluiswanden een beetje krom waren getrokken. Hij sleepte de zuiger erdoor. In zo'n geval moet je maar hopen, dat de sluiswanden nader hand niet rechttrekken. Anders kom je niet meer terug". Dit is een van de verhalen die de heer J. S. Sanders, jong ste directeur van S. A. Sanders Aannemersbedrijf N.V. te Rijswijk, vertelt over de 800 pk stationaire snijkopzuiger St. Joseph, die I.H.C. Holland tien jaar geleden voor dit bedrijf bouwde. Dichter bij huis werd met de St. Joseph een huzarenstuk van nog grotere allure ten beste gegeven. De bijna complete zuiger (180 ton) werd met twee bokken uit het Rijn-Schiekanaal getild en vervolgens dwars over de tramlijn, onder de elektrische bovenleiding door, naar een weiland gesleept. Vandaar begon een anderhalve kilometer lange tocht naar rijksweg 13 bij Ypenburg, waar een groot karwei was te doen. Thans werkt de St. Joseph aan de ka nalisatie van de Dommel bij Vught. Natuurlijk na weer een nieuw transportavontuur. Ditmaal kon de zuiger niet door de brug, ergens bij Den Bosch. Er werd niet lang over ge praat. De mannen van Sanders sloopten vakkundig een brugpijler. Vervolgens werd de St. Joseph geballast totdat is gehouden en waarin voortdurend grote werken worden uitgevoerd. Daarnaast nam het bedrijf naderhand ook natte werken aan, waarbij eerst gehuurd materieel werd gebruikt. Later werd de snijkopzuiger St. Joseph aangeschaft. In een bedrijf als dit, waar men van alle markten thuis moet zijn, bleek de St. Joseph zich bijzonder goed op zijn plaats te voelen. De technische dienst van Sanders, die ook in het droge werk gewend is om met het beste materieel te wer ken, vindt de zuiger een uiterst bruikbaar werktuig: veel zijdig en met een hoge capaciteit bij geringe afmetingen. JOSEPH 2 EN JOSEPH 3 Zo stonden de zaken dus, toen de directie van Sanders te rugkwam bij I.H.C. Holland met de mededeling, dat zij nog twee zuigers in zulk een handzaam formaat en met zo'n hoge capaciteit kon gebruiken. Gedacht werd aan een profielzuiger en standaard-snijkopzuiger, beide demontabel, die de St. Joseph moesten vergezellen naar Groningen. De heren Sanders hebben daar een groot wegenbouwobject ge kregen, waaraan een grondverzet van 3 miljoen m3 te pas komt. De profielzuiger moet het zand daarbij wegpersen over een afstand van 4 km bij een opvoerhoogte van 10 m. Deze formidabele prestatie, waarvoor normaal twee klei ne zuigers en twee opjaagstations nodig worden geacht, Aan transporten is het leven van de „St. Joseph" (Co 169) hijzonder rijk geweest. Gelukkig heeft de zuiger een nogal handzaam for maat. De twee nieuwe zuigers zullen demontabel zijn. 87

Het Zeskant | 1962 | | pagina 3