VEILIGHEID m GEBRUIK HET OHVEiimtw GEREEDSCHAP cnmitidd% f mMdcn, Dagelijks worden diverse gereedschappen vernield door slordige of foutieve behandeling. De een brengt zo'n stuk gereedschap onmiddellijk terug naar de plaats van her komst, n.l. het magazijn, maar er zijn er ook, die na zo'n vernieling van b.v. touw- of staalstrop, sluiting, ketting, ladder, stellingplank, sleutel en noem maar verder op, deze rustig laten liggen en een ander er voor laten opdraaien. Ik las in het blad van "De Schelde", dat in een van de gereedschapmagazijnen een stuk gereedschap, onherstelbaar beschadigd, werd teruggebracht. Op de vraag, hoe deze beschadiging was ontstaan, en of de betrokkene wel wist wat de waarde van dit stuk gereedschap was, reageerde de betrokken werknemer op de volgende manier: "Wat heb jij nu eigenlijk te maken met de oorzaak? Man, waar maak je je druk om? En de waarde? Heb ik niks mee te maken. Moet jij het soms betalen?" En dergelijke fraaiigheden meer. Bij ons zijn dergelijke antwoorden ook wel eens gevallen. Ik geloof niet, dat het allemaal zo kwaad gemeend is, maar ik ben het toch wel met "De Schelde" eens als men zich daar afvraagt of het nu wel nodig is, dat in ieder bedrijf zulke enorme bedragen aan gereedschap moet worden uitgegeven. Wanneer we deze vraag stellen zitten we meteen midden in het vraagstuk, dat allerwege de belangstelling zou moeten hebben van een ieder, zowel van degenen, die met het gereedschap moeten werken als van het leidinggevend personeel. Tussen het personeel, dat het gereedschap han teert en de besteden bedragen staat de afdeling, die er voor te zorgen heeft, dat de kosten, die worden besteed aan vernieuwing, reparatie enz., binnen redelijke grenzen worden gehouden. Juist hier krijgen we zo sterk te maken met het "kostenbesef". Het is dan ook begrijpelijk, dat het voor die afdeling van het grootste belang is, dat bij het personeel, dat verantwoordelijk is voor de beschikbaarstelling van het gereedschap, inderdaad kostenbesef aanwezig is. Zowel ten aanzien van nieuw gereedschap als ten aanzien van de re paratie en het onderhoud ervan. Het kostenbesef moet echter niet alleen aanwezig zijn bij het personeel van de magazijnen, maar ook bij de Directie, bij het leidinggevend personeel en bij degenen, die het ge reedschap dagelijks gebruiken. Het niet goed gebruiken en onderhouden van gereedschap kost niet alleen kapitalen, maar is tevens vaak de oorzaak van ongevallen. Gereedschap, goed bewaard, voorkomt ongevallen voor U en Uw maat. Werk Veilig! J.O.M. [396 4 (0)

Het Zeskant | 1963 | | pagina 8