EUROPESE KALEIDOSCOOP WIJ BOUWEN AAN EEN NIEUWE WERELD Er gebeurt in de wereld van vandaag zóveel, dat wij ons in ons dagelijks leven op kantoor en fabriek nauwelijks meer realiseren, dat wij hele nieuwe mensen aan het worden zijn in een hele nieuwe wereld. Een nieuwe wereld, die met veel pijn bezig is geboren te worden. Er is geen enkel deel te vinden in onze moderne maatschappij, dat nog gelijk is aan dat van 25 jaar geleden. Ook de eindvorm van al die delen, die samen "de" maatschappij, de wereld zijn, is nog niet gevonden, als die vorm al ooit gevonden wordt. We zijn er achter gekomen, dat een oorlog geen enkel probleem of conflict opruimt, hoe spannend de situatie - Cuba, India-China, Berlijn, Laos, etc. - op een gegeven moment ook is. Op het kritieke moment wordt er gepraat. We zijn er ook achter gekomen, dat de economie van een land niet volledig kan worden overgelaten aan de vrije krachten van vraag en aanbod. Vrijwel elke regering voert een economische politiek en hoeveel daarop ook een aan te merken is, één ding schijnt zeker te zijn: een crisis, zoals de ouderen in de dertiger jaren hebben gekend, zal - naar wij hopen, want niets in dit leven is zeker - niet meer voor komen. De angst of er morgen nog wel brood op de plank zal staan is geweken. We zijn er eveneens achter gekomen, dat rassendiscriminatie de wereld geen stap vooruit helpt en dat volkeren, die nog onder primitieve omstandigheden leven, evenveel recht op bestaanszekerheid hebben als de volkeren in onze westerse landen. Probéren Dat betekent allemaal niet, dat we de oplossing van die zeer verschillende problemen hebben gevonden, maar we denken er tenminste over na en we proberen tot een oplos sing te komen. We falen vaak en dat geeft teleurstellingen en misschien ook wel eens défaitisme, maar toch, de wereld gaat lanezaam maar zeker vooruit, ondanks alle spannin- gen, ondanks alle conflicten, ondanks koude oorlog. Een ongerechtvaardigd optimisme? Laten we het hierover eens zijn: als er geen optimisme bestaat is er ook geen voor uitgang, want niets werkt zo verlammend als pessimisme en cynisme. Lees het boek maar eens van Anton Zischka, dat pas verschenen is. Het heet Smeulende wereld, het is een goed geschreven reportage van wat er in Afrika en Azië aan de hand is. Men zal er uit kunnen lezen hoe er ondanks alles, ondanks enorme fouten, grensconflicten, communistische infiltraties en al wat dies meer zij, opbouw is. Het aanboren van nieuwe mogelijkheden voor een beter bestaan. In dit licht van nieuwe mogelijkheden moeten wij ook het nieuwe associatieverdrag zien, dat eind december is getekend tussen de landen van de Europese Economische Gemeenschap en achttien jonge onafhankelijke Afrikaanse staten. Aanvankelijk waren deze landen, toen het Verdrag van Rome werd getekend, nog koloniën en deze koloniën werden met de E.E.G. verbonden door een associatiever drag. Toen ze echter onafhankelijk werden verwierven zij uiteraard ook het recht om uit te maken of ze nog wel bij die E.E.G. geassocieerd wilden blijven. In jonge landen plegen de golven van de emotie wel eens hoog te gaan en men neemt dan al gauw een begrip als "neo-kolonialisme" in de mond. Deze landen begrepen echter dat, wanneer ze werkelijk onafhankelijk wilden worden, ze ook een econo misch bestaansrecht dienden te hebben. Van een mooie vlag en een volkslied alleen kan men nu eenmaal niet eten. Nu is de E.E.G. niet alleen een economische eenwording, zij heeft ook een politiek beginsel. Deze Afrikaanse staten nu verklaarden dat beginsel van het Europa van de Zes te delen en zich te willen associëren. Financiële hulp Wat betekent dat nu? Dat betekent dat deze Afrikaanse landen een reeks van hun tropische landbouwprodukten zonder invoerrechten op de Europese markt kunnen bren- (0) 15

Het Zeskant | 1963 | | pagina 11