SCHEPEN BOUWEN OP TAFEL "Hobbyisten houden het hier nooit lang uit", zeggen de scheepsmodelbouwers van Dubbelman in Slikkerveer. "Af en toe komt er wel eens één werken hier. Die heeft dan al een hele tijd scheepsmodellen gebouwd als hobby. Fijn, denkt hij dan, nu kan ik van mijn hobby mijn werk maken. Maar er komt niets van terecht, omdat een hobby ont spanning is. Voor ons is het modelbouwen een vak, dat is heel wat anders". Ja, dat is zo klaar als een klontje. Het is dezelfde bewering als van iemand, die bakker wordt omdat hij veel van gebakjes houdt. Al lange tijd voor zijn zilveren jubileum is hij er heel anders tegenover komen te staan. RECEPT VOOR TANDWIELEN Dit alles wil niet zeggen, dat de modelbouwers van Dubbel man 's morgens zuchtend aan de arbeid gaan, omdat ze nou alwéér een schip moeten bouwen. Integendeel, zij hebben er een machtig plezier in. Wie hen een tijdje aan het werk ziet, kan daar iets van meevoelen. Met ander materiaal en andere werkmethoden gebeurt hier in zekere zin hetzelfde als op onze werven. De bouwers krijgen de tekening voor zich die ook wordt gebruikt bij de bouw van het echte schip, dat zij nauwkeurig moeten namaken. De houtbe werkingsafdeling gaat dan de romp maken, van lindehout (zacht en taai), volgens de stapelmethode. Die methode houdt in, dat de romp plankje voor plankje in elkaar wordt geplakt aan de hand van het lijnenplan. Voor de boven bouw wordt messing gebruikt. Horlogemakersdraaibanken, boor- en ponsmachines en soldeerbout zijn daarbij het ge reedschap. Van dekhuizen en schoorstenen tot stuurradjes en telegrafen komt het er allemaal haarfijn uit. Voor de ge- interesseerde liefhebber nog een recept om tandwielen te maken: een rond staafje infraisen en er dan gewoon afzagen wat je nodig hebt. KRAANSCHEPEN VOOR CALCUTTA Voor Holland Cranes maakt Dubbelman op 't ogenblik modellen van de kraanschepen voor Calcutta (CO 1100 en 1101), die in aanbouw zijn bij I.H.C.-vennoten Werf Gusto en Verschure. Hierbij wordt een schaal van 1 50 aange houden, waardoor vooral de bouw van het kraangedeelte een minutieus werkje is. Dit kraangedeelte, ook weer van messing gemaakt, wordt stukje voor stukje in elkaar ge soldeerd met stukjes omgeslagen profiel. Zo fijn is het werk, dat voor bordessen e.d. gewalst draad kan worden gebruikt. Een eindje verderop is een ander groepje van de veertien medewerkers bij Dubbelman bezig, een model te maken van de Zwarte Zee, de sleepboot die in aanbouw is bij J. K. Smit. Dit model is niet bestemd voor de opdracht gever, zoals bij de kraanschepen het geval is. Het model van de Zwarte Zee gaat naar Madurodam en komt daar "echt" in het water te liggen, namelijk op een stuk beton onder de waterlijn. ZELFVAREND OF NIET Bij het zien van al deze modellen, zoals die ook in onze bedrijven in de vitrines staan, kan men zich afvragen of het ook mogelijk is om zelfvarende modellen te bouwen. Bij I.H.C.-produkten zou dat extra attractief kunnen zijn: denk b.v. maar aan een werkende sleephopperzuiger. De heer Dubbelman gelooft, dat het zeker mogelijk is, zoiets te maken. Voorzover hij weet, is het in de praktijk nog niet vertoond. Niet omdat het te moeilijk zou zijn om een werkend model te bouwen, maar omdat het nooit besteld is. Mocht het ooit zover komen, dan zullen de mo delbouwers zeker laten zien dat zij evenmin als de scheeps- bouwers-in-het-groot terugschrikken voor iets, dat "anders is dan gewoon". 13

Het Zeskant | 1963 | | pagina 13