MET MECCANO MEER MOGELIJKHEDEN KNAL Wat het werk aangaat, zij vonden de Libération op een interessant object in Tema. Deze stad krijgt een haven. In de rotsbodem worden met een boorponton telkens ruim ze ventig gaten tegelijk geboord, waarna elk gat van vijfhon derd kilo dynamiet wordt voorzien. Voordat de knal komt gaat de boorponton er uiteraard Waar het spel en de ernst elkaar bijna raken, kunnen soms geniale denkbeelden ontstaan. Er zijn voorbeelden bekend van uitvinders, die grote dingen hebben gedaan met behulp van kinderspeelgoed. Een variatie hierop is te zien bij vennoot L. Smit Zoon, waar al geruime tijd een meccanodoos uit de gewone serie tot de uitrusting van de projektenafdeling behoort. Met behulp van deze doos kan in bepaalde gevallen nauwkeurig worden gedemonstreerd, hoe een ontwerp er in werkelijkheid uit zal komen te zien. Er moet in het eigen bedrijf wel eens een onderdeel bij worden gemaakt, want de meccano-fabrikant heeft er nog nooit aan gedacht zuigbuizen e.d. in zijn dozen te doen. Maar in het algemeen is de doos van L. Smit Zoon toch voldoende gesorteerd om de ontwerpers van dienst te kun nen zijn. Bij het ontwerpen van de Geopotes VI en VIII werd de meccanodoos gebruikt om de methode van manoeuvreren met de zuigbuis in beeld te brengen, terwijl ook een schaal model (1 25) van het gehele achterschip werd opgebouwd. Zo nu en dan wordt de doos ook uitgeleend aan andere l.H.C.-vennoten b.v. aan J. K. Smit, toen men daar de nieuwe valbokken voor de Vikram ging ontwerpen. Bij het ontwerpen van de grote snijkopzuiger H.AM. 208 (CO 428) bij L. Smit Zoon was het nodig een model te maken van de ponton met de bokken. Hieraan was zoveel „schroefwerk", dat een medewerker van L. Smit Zoon het hele meccanogeval mee naar huis nam. Daar wachtte hem de hulp van zijn zoons, die enthousiast schroevend en met de staart tussen de benen vandoor. Na de knal komt de Libération in actie om de stukgeslagen rotsmassa op te baggeren. De haven komt zo op tien meter diepte en de stukken rots worden gebruikt om het haventerrein op te hogen. Na de door onze twee medewerkers volbrachte taak is de Libération dit zware werk met hernieuwde moed te lijf gegaan. EERSTE BLANKEN Maar, zoals gezegd, naast het werk trokken ook de mensen daarginds de aandacht van de Amsterdammers. Zij begon nen meteen maar een dorp te bezoeken, waar nog nooit een blanke was geweest. Wel waren zij zo verstandig geweest, dit bezoek even te laten voorbereiden door een inheemse medewerker, die toevallig in dat dorp woonde - want je kunt tenslotte nooit weten - en wat is moed zonder voor zichtigheid? De dorpelingen waren even onvoorbereid als hun bezoekers en zo werd ook deze excursie een waar succes. Merkwaardig punt: deze mensen, die nog nooit een fototoestel hadden gezien, snapten meteen waar zo'n ding voor diende en gingen er perfect voor in de houding staan. Werkelijk, waar we ook wonen, we verschillen niet zoveel van elkaar. Thuis, in het holst van de Europese winter, zijn er de foto's en de dia's, waardoor je af en toe in gedachten nog even terug kunt gaan. Heel kort maar. Want er is alweer zoveel ander werk. moerend in vaders voetspoor traden. Bij die gelegenheid bleek wel hoe duidelijk het beeld is dat met de meccanodoos van een ontwerp kan worden opgegeven. Want toen anderhalf jaar later het schip was gebouwd en voor de kade van L.S.Z. lag, kwamen de jongens thuis met de boodschap: "We hebben dat schip gezien, waar WIJ toen aan hebben meegebouwd." 15

Het Zeskant | 1963 | | pagina 15