KLEINE GESCHENKEN ONDERHOUDEN DE VRIENDSCHAP "f X Geloof mij, met geschenken wint men mensen en Goden voor zich. (Ovidius) Wanneer onze agent in Portugal ons vertelt, dat de liefste wens van een belangrijke klant van hem is het bezitten van twee rode kanaries, dan schrikken wij maar heel even. Als het maar een beetje kan, dan zal zo'n wens vervuld moe ten worden. Het heeft echter heel wat voe ten in aarde gehad voordat de twee vogeltjes veilig en wel in Portugal waren. Het eerste probleem: hoe komen we aan twee mooie, rode kana ries, was niet zo groot. Met het telefoonboek in de hand belden wij een stel pietenboeren op en vroegen, of ze die dingen konden leveren en wat ze moesten kosten. Een handelaar in Scheveningen kon ons een mooi paartje leveren voor 50,waarbij hij dan nog een transportkooitje cadeau gaf. Wij hebben de vogeltjes even apart laten zetten; eerst moesten we weten hoe we ze in Portugal konden krijgen. Terwijl we daar uitvoerig over zaten te piekeren kwam de heer Vermaat bij ons langs. Hij vertelde dat-ie de volgende week naar Lissabon zou gaan om vandaar uit de zuiger "Goa" naar Mozambique te brengen. De heer Vermaat werd onmid dellijk in een makkelijke stoel 16 gezet, kreeg een kop koffie en een goeie sigaar. Toen hij zich helemaal op zijn gemak voelde, vroegen wij hem of hij een klein pakje voor ons wilde meenemen. Dat wilde hij wel. Wij hebben hem toen meteen maar gezegd dat er in het pakje twee kana ries zouden zitten. Zijn eerste reaktie was: "Goed, als ik maar geen last met de douane krijg". Dat zou wel niet moeilijk zijn, zo dachten wij. De Portugese legatie werd gebeld, daar vertel de men ons, dat de kanaries ge keurd moesten worden door een dierenarts, die zou dan twee ge zondheidsverklaringen afgeven. Met deze gezondheidsverklarin gen gingen we naar de Veeart- senijkundige Dienst, die ze met een paar mooie stempels ver sierde. Het Ministerie van Bin nenlandse Zaken verklaarde weer met een paar stempels dat de vorige stempels echt waren, waarna de Portugese legatie weer met een mooi rood stempel de formulieren legaliseerde. Zo, dat was in orde. Toen vroegen wij aan de heer Vermaat wanneer wij hem de kanaries konden be zorgen. Tot onze schrik bleek zijn reis geruime tijd uitgesteld te zijn. De vogelhandelaar was gelukkig bereid de vogeltjes zo lang in pension te houden. Maar vlak voordat de diertjes op reis moesten, kregen wij het be richt dat het mannetje aan een hartverlamming was overleden! We konden net op tijd het popje van een nieuwe echtgenoot voor zien en de heer Vermaat kon met zijn vreemde bagage in het vliegtuig stappen. We keken elkaar opgelucht aan toen we drie dagen later een briefkaart ontvingen met de me dedeling, dat onze goede klant zijn liefste wens in vervulling had zien gaan. Onze opdracht was vervuld. Tenminste, dat dachten wij! Maar weer twee dagen later kre gen wij een brief waarin gevraagd werd, of het raskanaries waren en van welk soort; in welke maand de twee diertjes bij elkaar gebracht konden worden en wat de betekenis was van de letter tjes 506-16-62 en 29234-93-62 NB, die op een loodje staan, dat aan de pootjes bevestigd is. Nu zitten we omhoog. We weten niets van kanariefokken af! Onze vogelhandelaar begon op onze vragen uitleg te geven van de verervingswetten van Mendel. Hij begon ons te vertellen, dat deze twee rode kanaries beslist geen man en vrouw mochten worden, maar dat voor elk weer een andere kanarie uitgezocht moest worden om een sterk ras te verkrijgen. Hoe moeten we dit nu allemaal aaan vertellen - S£L OAs OND OORftp^p t /TZN 'S/Sfe/é Jc 'te.. Tm. V' NP tu/V BOC/L - U,b<M - Vc-r iï '/-.is 3mbv'".ï.Uï<. do du /a.//

Het Zeskant | 1963 | | pagina 16