mwm 'T WERK VOOR DE CO 487 BEGON 10 JAAR GELEDEN AL Een kort krantenbericht, een stukje in Het Zeskant - en weer kan een nieuw CO-nummer op de planborden worden geprikt. Je zou soms denken, dat de reizende l.H.C.-directeuren overal ter wereld worden ontvangen met de kreet: "Ha, fijn dat u er weer bent, we moeten nodig onze baggervloot uitbreiden, bouwt u maar zoveel van dit en zoveel van dat voor ons." Dat het anders gaat, merken we soms tot in de werkplaatsen toe. Vorig jaar bij voorbeeld, toen maand na maand verstreek zonder dat nieuwe bouwop drachten binnenkwamen. Maar ook wanneer er wèl opdrachten komen, gaat er meestal enorm veel aan vooraf. Werk, spanning, tegenslagen. Een sprekend voorbeeld daarvan geeft de CO 487, de grote sleephopperzuiger voor het haven bestuur van Calcutta, waaraan jaren is gewerkt voordat de bouwopdracht werd ontvangen. WE K Wl 'EL GEVAARLIJK BAGGEREN OP DE HOOGHLY Het begon tien jaar geleden. Op de Hooghly in India, een van de moeilijkste rivieren ter wereld, werkten verscheidene sleephopperzuigers. Die waren allemaal door concurrenten gebouwd en hadden een zuigbuis midscheeps in het voorschip. Deze constructie was volgens klant en bouwer de enig mogelijke in verband met de gevaarlijke draaikolken, waarop de rivier het materieel voortdurend trac- teerde. Sleephopperzuigers van een andere constructie zouden in de verraderlijke stromingen rondzwaaien en het scheepvaartverkeer in gevaar brengen. Zijzuig- buizen zouden breken. l.H.C. Holland had hierover een andere mening, op grond van onze proefnemingen en ervaring. Hierbij was het uitgangspunt: met een mid- scheepse zuigbuis hoef je inderdaad niet bang te zijn voor rondzwaaien; maar daarmee houdt ook alles op. Je kunt er niet mee manoeuvreren; dat zou wèl moge lijk zijn met een zuiger die zijzuigbuizen heeft. Veelvuldig werd hierover gesproken met de havenbestuurders van Calcutta en hun bureaux van raadgevende ingenieurs in Engeland. Maar jarenlang bleef alles zoals het was. IJr^ r* 11 De Hooghly in Calcutta Vele reizen van onze directeur, dhr. Rau- wenhoff (links) naar India en van onze agent uit Calcutta naar hier vergezellen de geschiedenis van de CO 487.

Het Zeskant | 1963 | | pagina 3