HjöUpf' GEEN SCHADE Totdat de Hoogly zo erg begon te verzanden, dat onmid dellijk meer baggermaterieel in gebruik moest worden ge nomen. In Hongkong was een sleephopperzuiger te koop. Dat was de Maintena, die wij indertijd voor een Franse klant bouwden. Bij die gelegenheid zei een van de hogere havenbestuurders van Calcutta: "Kom, ik wil toch eens zien of ik zo'n I.H.C.-zuiger kapot kan krijgen." Als oud marineman ging hij zelf op de brug staan en manoeuvreerde zo scherp als hij kon. Maar de Maitena hield het gemak kelijk uit. De zijzuigbuizen sloegen niet onder het schip en de opbrengst was uitstekend. De zuiger werd aangekocht en aan het werk gezet op de Hooghly. Maar er was nog meer materieel nodig. En nu kwam er een openbare inschrijving, waarbij een sleephopperzuiger met twee zijzuigbuizen werd aangevraagd. Het type dus, waar van I.H.C. Holland er al zoveel heeft gebouwd en dat de havenbestuurders in zoveel besprekingen was aanbevolen. Een succes van belang, maar we waren er nog niet. Ook waren we er nog niet, toen I.H.C. als laagste inschrijfster uit de bus kwam. TWEEDE INSCHRIJVING Nu begon een tijd van verder praten, reizen, ontwerpen en corresponderen. De dossiers werden steeds dikker, maar met de bouw kon nog niet worden begonnen. Er kwam zelfs een tweede inschrijving, met een wijziging op details van het ontwerp. Weer was I.H.C. Holland de laagste, maar ook ditmaal was de spanning er niet meteen uit. Integendeel: de bestelling kwam pas op de dag, waarop de geldigheidsduur van de offerte zou eindigen. De CO 487 is zo tenslotte een opdracht geworden. Een stoomsleephopperzuiger met een buninhoud van 2840 m3, hoofdafmetingen 122 x 17,80 x 5,94 m, met twee zijzuig buizen, waarmee op diepten tot 16,80 m kan worden gebaggerd. De bestelling kwam bijna drie jaar na de dag, waarop de eerste inschrijving werd gehouden GOEDE EN KWADE KANSEN Dat vooral de zich ontwikkelende landen zoals India zo'n omslag maken met het bestellen van baggermaterieel kan men de betrokkenen niet kwalijk nemen. Bij de opbouw van hun land kunnen zij niets riskeren. Bovendien werken zij vaak met leningen van de Wereldbank, die openbare inschrijvingen eist en met de specificaties van de raadgeven de ingenieurs, tengevolge waarvan bijna steeds de laagste inschrijver de order krijgt. Wij kunnen deze prijzen alleen bereiken door bijzonder efficiënt te werken en de modernste arbeidsmethoden en machines te gebruiken. Men is in genoemde landen intussen sterk geinteresseerd in de nieuwste ontwikkelingen bij de bouw van baggerma terieel. I.H.C.-medewerkers, op reis en thuis, doen op dat gebied veel voorlichtend werk. Meestal draait het dan toch weer op een openbare inschrijving uit, waarbij men bijvoorbeeld ook altijd weer de Japanners ontmoet, de meest meedogen loze prijzengoochelaars ter wereld. In het geval van de CO 487 hebben we de opdracht gekregen. Morgen kan een andere opdracht ons ontgaan na een soortgelijke langdurige en kostbare voorgeschiedenis. Op de lange baan kunnen wij werkelijk niet dan met inspanning van alle krachten een behoorlijke plaats blijven bezetten. .«LttfeftSi De „Maitena" werd extra zwaar beproefd.

Het Zeskant | 1963 | | pagina 4