DE NIEUWE OLIEBOEI VAN WERF GUSTO Hiermede betuig ik mijn hartelijke dank aan de Directie, de maatschappelijk werkster, chefs, bazen en vooral ook mijn collega's voor de geschenken, ontvangen bij mijn vertrek van de Werf Gusto. Tevens wens ik allen een voorspoedig 1963. A. van Dijk Hiermede dank ik allen voor het tactvol betoonde mede leven. J. P. J. Stelten Hierdoor betuigt ondergetekende, mede namens zijn vrouw, zijn hartelijke dank aan de Directie, de maatschappelijk werkster, het Dorusfonds, de Personeelvereniging en alle anderen voor de belangstelling en de cadeau's, die hij ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienstverband mocht ont vangen. M. Pluijmers Gaarne betuig ik hierdoor mijn hartelijke dank aan de Directie, de maatschappelijk werkster en bazen CB en SB-fonds voor het bezoek en het fruit, dat ik tijdens mijn ziekte mocht ontvangen. G. v.d. Tempel. Het personeel van de Koffiekamer betuigt hierdoor zijn dank aan het personeel van de Werf Gusto voor de ver rassing, die het ter gelegenheid van de jaarwisseling mocht ontvangen Hierdoor betuig ik mijn hartelijke dank, ook mede namens mijn echtgenote, aan de Directie, maatschappelijk werkster, chefs, Dorusfonds en collega's voor de bewijzen van belang stelling en de cadeau's, die ik ter gelegenheid van mijn zil veren dienstjubileum mocht ontvangen. P. Brouwer Voorbijgangers hadden het al dagenlang van verre op de Werf Gusto zien staan, een hoog, rond gevaarte, fél rood en geel geschilderd, en in Schiedam wist iedereen dan ook al spoedig: "Ze hebben weer wat vreemds bij de Gusto, ze zeggen dat het een olieboei is En toen op dinsdag 22 januari die boei door een zware drijvende bok in het water werd getild, wezen voorbij varende schippers erop en riepen elkaar toe: "Gusto is weer aan het knutselen." Het was in feite al de tweede olieboei die door Werf Gusto werd afgeleverd: de eerste doet al enige jaren dienst voor de kust van Brits Borneo en was de eerste boei van dit type ter wereld die in gebruik gesteld werd. De Gusto Mono-meerboei is een zogenaamde éénpunts meerboei voor het bunkeren van schepen en voor het laden en lossen van tankers. Het principe van dit Mono-meersysteem is vrij eenvoudig: het schip wordt door drijvende, elastische trossen vastge maakt aan een draaitafel op de boei en kan dus onder invloed van stroom en wind vrij rond de boei zwaaien. De boei is verder via een vaste pijpleiding over de bodem van de zee verbonden met de olie-installaties op de wal en via één of meer drijvende leidingen met de olie-aansluitin gen op het schip. De boei wordt in diep water verankerd, soms vele mijlen uit de kust, en kan dus zonder sleepboothulp en bij ongunstige weersomstandigheden zelfs door de supertankers van deze tijd bereikt worden. Dit éénpunts-meersysteem biedt een eenvoudige en econo mische oplossing voor het probleem van het laden en lossen van tankers op plaatsen waar geen geschikte haven-facili teiten beschikbaar zijn. Niet alleen wordt dus dure aanleg van havens of lange, in zee uitstekende aanlegsteigers be spaard: dure wachttijden komen te vervallen, aangezien de tankers niet op gunstig weer of tij behoeven te wachten voor het binnenlopen. De afmetingen van de boei zijn niet afhankelijk van het tonnage van de merende schepen, zodat zelfs supertankers van vele tienduizenden tonnen kunnen laden of lossen aan een boei van tamelijk beperkte afmetingen (diameter on geveer 9 meter). eenvoudig en economisch (0) 11

Het Zeskant | 1963 | | pagina 7