MET OF ZONDER MOL VOOR OE BALLEN - HET WORDT EEN MOOIE FILM De muziek valt stil. Verontwaardigd komt een man overeind van zijn stoel: "jij zegt tamtarata, maar er staat cara- cas". "Tamtamtamtam", meent een ander. De dirigent heeft echter het laat ste woord. "Er moet een mol voor die ballen staan", zegt hij vol overtuiging. En zo zal het wel zijn, want iedereen neemt zijn instrument weer op en speelt tevreden verder. Dit ingewikkelde gezelschapspel werd dezer dagen opgevoerd in filmstudio Bob Kommer, Den Haag. Medespelers: de combo van componist-dirigent Ruud Bos en de technici van Studio Kommer. Inzet: de muziek voor de Hol land Cranes-film over de Nes- tumkraan. Op deze dag zou de muziek "in de film", die tot zover klaar was, worden ge bracht. Het heeft ongeveer de hele dag geduurd, maar toen was ook iedereen voldaan. Lekker gluren Bij aankomst werden de musici met hun instrumenten onverwijld De leek heeft er alleen uit kun nen begrijpen dat met "brand hout" de marimba wordt be doeld, die inderdaad van hout is. De wijzers van de instrumenten in de geluidscabine schieten uit en in, iedereen gaat steeds inge wikkelder doen. Juist wanneer we gaan denken dat het wel tot volgende week zal duren blijkt het klaar te zijn. Dat wil zeggen: nu kan de muziek gespeeld wor den met het geprojecteerde beeld erbij. Dan pas zal blijken of de componist geslaagd is in het uit voeren van zijn opdracht: de film niet zo maar van een mu ziekje voorzien, maar muziek componeren die de film werkelijk begeleidt. Ruud Bos en zijn klein musicerend gezelschap zijn daar in bepaald geslaagd. De twintig minuten durende film over de Nestum-kraan heeft muziek ge kregen, die het beeld een maxi mum aan uitdrukking geeft. Het zwoegen en het vertwijfeld uitroepen van al die gekke kre ten zijn niet tevergeefs geweest. Onze filmotheek zal straks ver rijkt zijn met een goede reclame film over een indrukwekkend stuk kranenbouwwerk. opgesloten in een zwaar geïso leerd vertrek, alsof zij aan een heel lelijke ziekte leden. Door een ruitje mochten wij hen be gluren. Daarbij viel waar te ne men, hoe zij met wanhopige arm gebaren hun opstelling zochten en verdere voorbereidingen trof fen. Eindelijk zat iedereen op de juiste afstand van iedereen, met vlak voor zijn gezicht een micro foon, die was opgesteld in de aanvalshouding van een ratel slang. In de geluidscabine gingen nu alle kleppen open. Je kon nu niet alleen door het ruitje kijken, maar ook nog horen wat de uit voerende musici aan het doen waren. Het was boeiend genoeg. Deel voor deel werd de muziek nog eens doorgenomen, voordat het filmbeeld er aan te pas kwam. Met waarlijk sprankelende dia logen werd dit moeizame werk van tijd tot tijd onderbroken, ongeveer op de volgende manier. Opeens laat een trombonist zijn toestel zakken. "Skit", zegt hij misprijzend. "Het brandhout staat ook veel te hard", mort een ander. "Fes, es-es", hitst de leider en tsjoep, daar spelen ze alweer. WAAROM MAAKT I.H.C. FILMS? 24 onze werven er a. Om in andere landen te kunnen tonen hoe uitzien en hoe onze produkten werken. b. Om een toekomstige klant te kunnen laten zien, hoe zijn nieuwe vaartuig er uit zou kunnen zien. c. Om iets te bewaren van een mooi schip, dat na de overdracht ergens ver weg in de wereld gaat werken. IMMERS a. Een toekomstige klant loopt óns niet achterna, wij moeten vaak achter hèm aan! b. Als je b.v. een stofzuiger maakt kun je er altijd wel een écht laten zien. Met een sleepzuiger is dat iets anders. c. Misschien zien we dat schip nóóit weer!

Het Zeskant | 1963 | | pagina 16