WAT KUNNEN WE ER AAN DOEN? Telkens weer als er over veilig werken wordt gesproken, komt de stelling naar voren, dat de bedrijfsongevallen een ernstige bedreiging vormen van het lichamelijk en geestelijk welzijn van de werknemers. Dat het voorkomen van deze ongevallen onze voortdurende waakzaamheid vraagt. Dat er geen verantwoordelijkheid belangrijker is dan die voor het veilig werken. Inderdaad moeten we alles in het werk stellen om bedrijfs ongevallen te voorkomen. Ze moeten een uitzondering zijn en een enigszins ernstig ongeval moet iets zijn, waar ieder een vol van is. Toch blijven ongevallen altijd nog voor komen. Wat kunnen we er aan doen? Er wordt in het be drijf veel aan gedaan. Propaganda voor veilig werken; het beschikbaar stellen van beschermingsmiddelen; voorlich ting in ons personeelsorgaan; het houden van veiligheids competities enz. En gelukkig niet zonder resultaat. Maar er komen nog steeds veel ongevallen voor, die zich aan de waakzaamheid van het bedrijf onttrekken, n.l. de verkeersongevallen. Ik las eens in een artikel, dat de ver keersveiligheid in ons land nog zeer veel te wensen over laat. Er werden cijfers gegeven over een jaar, dat nog niet zo heel ver achter ons ligt. Daaruit bleek, dat betrokken waren bij 2.869 ongevallen: een trein of tram; 49.095 ongevallen: een vrachtauto; 6.967 ongevallen: een autobus; 104.740 ongevallen: een personenauto; 1.484 ongevallen: een motordriewieler; 19.863 ongevallen: een motorrijwiel; 25.943 ongevallen: een bromfiets; 28.184 ongevallen: een rijwiel; 5.100 ongevallen: een bakfiets, wagen met trekdier e.d.; 10.018 ongevallen: een voetganger. Uit dit overzicht blijkt duidelijk, dat de verkeersveiligheid geen aangelegenheid is van een bepaalde groep, maar dat iedereen er bij betrokken is. En dan te bedenken, dat Ne derland, internationaal bezien, nog lang niet zo sterk gemo toriseerd is als vele andere ons omringende landen en dat het aantal deelnemers aan het verkeer jaarlijks met tien duizenden toeneemt! Dan staat er ons nog wat te wachten! U zult het met mij eens zijn, dat daar wat aan gedaan moet worden. Maar wat? Wat kunnen we er aan doen? Hebt U hierover wel eens nagedacht? Wist U, dat het overgrote deel van de verkeersongevallen te wijten is aan ons tekort aan verkeersfatsoen en aan ons tekort aan kennis van de wettelijke voorschriften op dit terrein? Het verkeersonderwijs voor de jeugd is thans wet telijk geregeld en dat is een goed ding. Voor de kinderen. Maar hoe staat het met ons? Met het millioenenleger van „ongeschoolden" op dit terrein, dat dagelijks aan het ver keer deelneemt. De resultaten kent U: elke dag 5 of 6 do den, om nog maar niet te spreken van de talloze vermink ten en gewonden. Wat kunnen we er aan doen? En is er iets aan te doen? Deze laatste vraag kunnen we gelukkig bevestigend beant woorden. Er zijn prachtige schriftelijke verkeerscursussen. Voelt U er iets voor zo'n cursus te volgen? Kom dan eens een praatje maken met ondergetekende. In de laatste wereldoorlog heeft Amerika een offer ge bracht van 1.070.000 doden, gewonden en vermisten. Maar wist U, dat in diezelfde oorlogsjaren 3.300.000 Ame rikaanse burgers werden gedood door verkeersongevallen? Ongelooflijk, maar waar. De Amerikanen hebben er iets aan gedaan, n.l. het organiseren van schriftelijke verkeers cursussen. Resultaat: 50 minder verkeersongevallen. Wat doet U? J. O. M. 30 (0)

Het Zeskant | 1963 | | pagina 10