FILMAVOND "SEASHELL" Voor de personeelsleden van de Werf Gusto werd op 27 maart 1963 een filmavond gehouden, met als onderwerp: de „Seashell". Dit wonderbaarlijke instrument heeft nog steeds de volle belangstelling van de Gusto-medewerkers, zoals uit de opkomst op die avond bleek. De belangstelling wordt ook levendig gehouden doordat er steeds weer Gusto- mensen naar Qatar gaan, om behulpzaam te zijn bij de verplaatsing van het booreiland. De laatste verplaatsing ge schiedde in het begin van dit jaar en werd bijgewoond door de heer Ir. A. Smulders, die deze gelegenheid benutte er een film van te maken. Deze film was de eerste van de drie „SeashelF'-films, die deze avond werden vertoond. De opnamen werden zowel vanuit de lucht als aan boord gemaakt en geven een goed beeld van de verplaatsing van het eiland. Imposant is het te zien, hoe het schip, met de acht 67-meter-lange palen omhoog, wordt weggesleept naar de nieuwe locatie. Ook zagen we bijzonderheden, die we tijdens de bouw in Schie dam nooit gezien hebben, n.l. hoe de palen bij het omhoog halen blijken te zijn volgegroeid met schelpdieren. De Zeeuwse oesterkwekerijen kunnen er een voorbeeld aan nemen. De tweede film was die van de bouw. Langzaam aan zien we de Seashell groeien. Het werk op de helling, de tewater lating, de afbouw en de beproeving. De film eindigt met een beeld van het vertrek van de Werf Gusto. De Nieuwe Waterweg af, de zee op. Dat is het begin van de lange, lange reis naar de Perzische Golf. Na de pauze, waarin de aanwezigen een kopje koffie werd aangeboden, kregen we de derde film te zien. Ditmaal een beeld van het land (en de zee), waar de Seashell werkt. Het is wel een bijzonder droog en dor land, daar in Qatar. Primitieve huizen, primitieve vervoermiddelen, primitieve mensen. Maar ook moderne scholen, ziekenhuizen en labo ratoria. En ook een groot luxueus paleis van de Sheik van Qatar. Aan het einde van deze film zien we, hoe de sheik, omringd door een zwaar gewapende lijfwacht, zich naar de Seashell begeeft om deze officieel in gebruik te stellen. De vlaggen van Qatar en van de Shell worden gehesen en het olieboren kan beginnen. Ten slotte werd nog de film gedraaid, die de F.M.E. heeft laten maken om in het buitenland meer bekendheid te ge ven aan de prestaties van de Nederlandse Metaalindustrie en Electrotechnische industrie. De films over de Seashell werden ingeleid door de heer Hagen, die ook de organisatie van deze filmavond heeft verzorgd en daardoor veel Gusto-werkers aan zich heeft verplicht. De vertoning van de films was in handen van de heer Jan sen van de I.H.C., die ook een korte toelichting op de F.M.E.-film heeft gegeven. Alles bij elkaar: een welgeslaagde avond. (0) 25

Het Zeskant | 1963 | | pagina 5