200 dagen veilig werken bij Gusto Geleen West-Europa "krom" moeten liggen om een half miljard gulden per jaar op te brengen om óók atoombommen te kunnen fabriceren. Het plan van de Amerikaanse president om een multilaterale macht op te bouwen - het plan, dat door Macmillan, de Britse premier, is onder schreven - is veel logischer. Het beoogt een samenwerking tussen Amerika en West-Europa, die in elk geval goedkoper is dan wat De Gaulle wil. Het zou bovendien levensgevaarlijk zijn in de wereld als elk land een eigen atoombewapening zou hebben en daarover naar eigen goeddunken zou kunnen beschikken. Dan zijn de eindeloze ontwape ningsconferenties in Genève tussen Rusland en Amerika waarlijk te prefereren, want zo lang men nog met elkaar praat, vecht men niet. Een economische afsplitsing, de tweede conse quentie van de Franse politiek, is al even weinig aantrekkelijk. Bepaalde bedrijfstakken zullen daartegen minder bezwaren hebben, maar als men de totale economie van de E.E.G. achter een protectionistische muur zou brengen, dan zou dat grote schade toebrengen aan de wel vaart in ons werelddeel, die met zoveel moeite stap voor stap omhoog wordt gebracht. Voor niet onbelangrijke groepen in Nederland bij voorbeeld is het begrip welvaart nog nauwelijks werkelijkheid en kan men hoogstens spreken van een redelijk bestaansminimum. Langzaam maar zeker wordt daarin verbetering gebracht, maar wat gebeurt er wanneer ons land van bij voorbeeld Engeland zou worden afgesneden? Engeland is onze derde handelspartner. Onze in- en uitvoer met dat land tezamen bedragen omstreeks 3 miljard! Nederland exporteert naar Engeland voor rond 1,6 miljard. Het moet als onmogelijk worden beschouwd die export te verplaatsen naar de landen van de E.E.G. Wij denken nu bijvoorbeeld aan de landbouwprodukten, die een belangrijk aandeel hebben in de uitvoer naar Engeland. Hoe zou Nederland die naar de E.E.G.-landen kunnen uitvoeren terwijl er in de Gemeenschap voor een groot aantal landbouwprodukten reeds een over- produktie ontstaat? Het gevaar, dat ons land economisch bedreigt indien wij worden afge sneden van de rest van de wereld, is moeilijk te overschatten. Wij bestaan als land van onze export; van elke gulden, die wij als individu verdienen komen twee kwartjes uit de export. Die export moeten wij dus zorgvuldig bewaken en opvoeren, want daaruit vloeit de toeneming van onze welvaart voort. Met die wetenschap kan men begrijpen waarom de Nederlandse regering en de werkgevers- en werknemersorganisaties zich zo fel hebben ver zet tegen de Franse politiek. Politiek en eco nomisch is zij voor West-Europa, en dus voor ons land, gevaarlijk. Mijne Heren, Vandaag, 28 Maart, is er vreugde in onze harten, vreugde zowel bij onze Directie als bij de be drijfsleiding als bij diegenen, die in een spor tieve strijd kans hebben gezien 200 dagen veilig te werken. Een gelukwens in de eerste plaats aan onze leerschool als de jongste groep in deze competitie en daaraan aansluitend de groep lassers, die eveneens vandaag de competitie met 200 dagen hebben afgesloten, aldus begon de gelukwens van de heer Conijn, die voor deze vreugdevolle dag van Schiedam naar Geleen was overgekomen. Het gehele fabriekspersoneel was om twaalf uur samengestroomd voor de score-borden om getuige te zijn van de huldiging, die de groep "Leerschool" onder hun instructeur de Heer 34 10)

Het Zeskant | 1963 | | pagina 6