Een familie van nijvere bevers Toevallige bezoekers keken op donderdag 2 mei j.l. enigszins bevreemd toen zij een werf- directeur met een hobbelpaard onder zijn arm over het terrein van J. K. Smit zagen lopen. Maar de reden werd al spoedig duidelijk: de tweejarige Maarten Koenen, zoontje van de hoofdingenieur van S. A. Sanders Aanne mingsbedrijf N.V. ging de naar hem genoemde 12" standaard snijkopzuiger dopen. Zoals U weet zijn alle doopvrouwen charmant (wij menen dit met de hand op het hart) en de jongelui zetten deze traditie voort. Evenals Michiel dat onlangs deed, verrichtte Maarten zijn verantwoordelijke taak met hartveroveren- de eenvoud en ernst. Alleen vond hij het dood zonde toen die mooie fles champagne uiteen spatte. De bok Condor zette daarna de vrijwel com plete zuiger, dus met gemonteerde snijkoplad- der, in de rivier De Noord. Niet alleen voor Maarten, maar ook voor I.H.C. Holland was dit een belangrijke dag: immers, de Maarten was de eerste standaard zuiger van de I.H.C.-Beaver serie die aan een klant werd overgedragen. Weliswaar hebben we al eerder naar diverse landen kleine standaard zuigers geleverd, maar de nieuwe Beaver serie is van een geheel nieuw ontwerp, waarin jaren van studie en experimenteren verwerkt zijn. Over de gehele wereld groeit de vraag naar kleine, eenvoudige en stevige snijkopzuigertjes met èènmansbediening, waarmee vele werken „in het natte" voordeliger uitgevoerd kunnen worden dan ,in de droge", zoals bijvoorbeeld in de wegenbouw. Eager beaver In het Engels noemt men iemand die altijd druk en onvermoeibaar bezig is een „eager beaver", een nijvere bever dus. Hetzelfde kan gezegd worden van de I.H.C.-beverfamilie. Onze mensen trachten nog steeds de eerste ling van deze familie, die al maandenlang draait in de Boezem van Kinderdijk, kapot te krijgen. Deze 8" Beaver heeft echter voluit bewezen niet alleen ijverig maar ook sterk en taai te zijn. Een 8" zuiger, terwijl de Maarten 12" is? Dus tóch geen standaard? Jawel, maar ook auto mobielen worden aan de lopende band ge maakt en hebben desondanks modellen voor iedere smaak en voor ieder doel. De I.H.C.- Beavers worden in drie afmetingen geleverd, n.l. de „Cub" (6" en 8"), de „Master" (10" of zoals de Maarten 12") en de ,,King" (12", 14" of 16"). Maar in ieder model zijn weer variaties mo- gelijk, bijv. met of zonder ankerbomen, met open of dichte bovenbouw, zodat keuze be staat uit 104 mogelijkheden! Eenmansbediening Enige van de hoofdkenmerken van iedere Beaver zijn: èènmansbediening, hydraulische aandrijving, demonteerbaarheid voor transport, zeer gemakkelijk onderhoud en, zoals reeds bewezen is, een grote produktie. En natuurlijk, zoals dat hoort voor een standaardprodukt, een korte levertijd. Evenals alle I.H.C.-Beavers bestaat de Maar ten uit vijf pontons: het hoofdponton bevat de motor, zandpomp, hydraulische pompen, lad der, lieren, spudpalen, het bedieningshuis en eventueel de ankerbomen. De zijpontons bevat ten brandstof en eventueel ballastwater. De afmetingen van de Maarten zijn: 15 x 5 x 5,55 x 1,6 m; de zuigdiepte is 9 m en de zandpomp wordt aangedreven door een 450 pk dieselmotor. Groot en kleinkleinduimpje "Maarten" en de reus "Geopotes VI" (in aanbouw). "Nogmaals groot en klein: de kleine en de allerkleinste Maarten" 45

Het Zeskant | 1963 | | pagina 13