DE WONDERLADDER ,,Een ladder in drie delen"zei de klant; „U ziet maar hoe U het doet, als U er maar voor zorgt dat ik de zuiger op allerlei diepten kan gebruiken" Die zuiger is de CO 480, de grote demon tabele snijkopzuiger voor een Franse klant, die thans wordt gebouwd bij onze collega's van Verschure en Conrad-Stork. Bij een vorige gelegenheid is al eens in Het Zeskant verteld, welk een wonderlijk produkt de CO 480 wordt. Ditmaal willen we graag nog iets zeggen over de snijkopladder, die bij vennoot Conrad-Stork werd ontworpen en gebouwd en die een van de interessantste onderdelen van de zuiger vormt. Op zichzelf is een snijkopladder in drie delen niets bijzonders. In het ontwerp werd van deze ladder echter wel iets bijzonders gemaakt, waardoor de zuiger veel meer toepassingsmo gelijkheden krijgt dan normaliter het geval zou zijn. Spelen met mogelijkheden Het aardige bij deze constructie is, dat de mo gelijkheden niet ophouden bij het uitnemen en inzetten van het middenstuk, waardoor de ladder naar believen korter of langer kan wor den gemaakt. Ook de zuigbuis van 850 mm 0 kan vervangen worden door een zuigbuis van 600 mm 0 en bovendien worden twee snijkoppen meegeleverd, een kleine en een grotere. Met al zijn drie delen gemonteerd, heeft de ladder een lengte van 21 m en een gewicht van 108 ton. De zuigdiepte varieert dan van 31/2 tot 15 m. Na het uitnemen van het tussenstuk wordt de lengte van de ladder 13 m, het gewicht 78 ton en de zuigdiepte varieert dan van V/2 tot 9 m. Het is wel duidelijk, dat deze in wezen een voudige, maar bijzonder knappe constructie hoge eisen stelde aan ontwerpers en bouwers. Met de uitroep „het moet allemaal ook maar passen" is het wel wat simpel gesteld, want alles moet altijd passen, wat je ook bouwt. Men kan zich echter voorstellen, dat in dit ge val die kwestie van het passen en meten extra zwaar ligt. Hier is een stuk werk gemaakt, dat een bijzondere vermelding verdient. Na de beproeving van de CO 480, die in juli plaats zal vinden, komen wij in Het Zeskant zeker terug op de zuiger als geheel, die nog vele andere bijzonderheden rijk is. Bij alle „verbouwingen", die overigens zeer snel kunnen worden uitgevoerd, wordt wel dezelfde as gehandhaafd. Op deze manier zijn allerlei variaties mogelijk. De baggerbaas kan bijvoor beeld de grote snijkop op de lange ladder zet ten, maar ook op de korte. Vindt hij het wen selijk om de kleine snijkop op de lange ladder te zetten, dan kan dat ook. De enige vaststaan de eis is eigenlijk, dat de grote snijkop steeds in combinatie met de grote zuigbuis wordt ge bruikt en de kleine snijkop in combinatie met de kleine zuigbuis. Op deze manier „spelend" met dit mooie stuk materieel, kan een goede baggerbaas enorm veel doen op werkobjecten van uiteenlopende aard. Uitzonderlijke eisen 44

Het Zeskant | 1963 | | pagina 4