55 Het kwam mij op 14 januari 1963 zeer goed uit van de I.H.C. te vernemen, dat ik naar Lissabon moest vliegen om mij daar bij de Portugese bemanning te voegen en de hopperzuiger Goa vanuit deze plaats naar Lourenfo-Marques te varen via Madeira, Cabo Verde, Louanda, Mossamedes, Kaapstad. De ijzige koude in Hol land was in 3 uur tijds voorbijbij aankomst in Lissabon was de temperatuur 10°C boven nul. Veertien dagen lang werd daar het vertrek uit gesteld omdat er steeds weer iemand van 't Gouvernement kwam, die nog dit of dat wilde weten en om de nodige formaliteiten te klaren. Gedurende die tijd bleef er nog ruimschoots tijd over om Lissabon eens nader te bezien. Het is een oude stad waar de Moorse invloed nog duidelijk te zien is. Er wordt veel afge broken en herbouwd om het stadscentrum aan te passen aan het gemotoriseerd verkeer, dat zeer intensief is. Naast de openbare vervoer middelen als tram en bus, rijden er duizenden taxi's die het tekort aan openbaar vervoer op vangen in deze miljoenen-stad. Men bouwt er ook een ondergrondse, die trou wens al voor 50% in werking is. Kenmerkend is de rust, waarmede het verkeer zich voortbeweegt. Men heeft er kennelijk de tijd voor! De paraplu is het nationale middel voor be scherming tegen vocht. Bij regenachtig weer is het grappig om te zien, hoe men in de drukte de hopperzuiger 59GOA van LISSABON naar LOURENQO MARQUES manoeuvreert met al deze regenschermen. Ook bij goed weer is het vertrouwen in weermannen niet al te groot, want iedereen heeft altijd een paraplu bij zich. Verder zijn er nog vele oude vestigingen te bewonderen uit de tijd van de Moorse overheersing. Musea van allerlei aard zijn een bezoek waard. Het havengebied is nog niet geheel meegegaan met de tijd en heeft nog een vrij primitief aanzien. Een der mooiste plekjes aan de haven is wel het Plaqa do Comer- cio; de naam zegt het al, het centrum van de handel. Midden op dit plein staat een enorm standbeeld en rond dit plein vind men enorme regerings gebouwen van een zeer mooie architectuur uit het verleden. Na enige dagen ondervindt men al ras, dat de Portugezen prettige mensen zijn en graag con tact met je opnemen. Als vreemdeling wordt je niet afgezet als men iets gaat kopen, maar tracht men je, met een handvol wisselgeld de onder verdeling van één escudo 0,12) uit de doeken te doen (1 escudo bestaat weer uit 100 centavo's en is onderverdeeld in munten van 1, 5, 10, 20 en 50). Eindelijk kwam dan toch op 31 januari het sein LISSABON 10 VERDE LUANDA LOURENQO MARQUES KAAPSTAD Lissabon 53

Het Zeskant | 1963 | | pagina 13