Onder water ziet de wereld er heel anders uit t§ Het is net ruimtevaart. Je hebt geen gewicht meer, je hoort niets, maar je ziet zoveel temeer. Kleuren, zoals je die op de begane grond nooit ziet. Als je één keer onder water bent geweest vergeet je nooit meer wat je daar hebt gezien, het laat je niet meer los. Echt, ook al zou je nooit meer duiken, het laat je toch niet los. Zo praten de Verschure-medewerkers W. A. Nelis en R. C. Neve (allebei werkzaam in de machinefabriek), die in hun vrije tijd als duikers de bodem van meren en zeeën verkennen. Deze sport heeft hen duchtig te pakken en we moeten zeggen dat we, nadat zij ons hun verhaal hadden verteld, in sterke mate de neiging kregen om ook alles uit te gooien en hen te volgen naar de bodem van het water, waar schoonheid en rust alomtegenwoordig zijn. Anderhalf uur onder water Maar zo gemakkelijk gaat dat niet. Voordat je een duiker bent die zonder direct levensgevaar "naar de kelder" gaat moet er heel wat ge beuren. De opleiding begint doorgaans in een zwembad. Je krijgt een bril, zwemvliezen en een snorkelapparaat, waarmee je anderhalve minuut onder water kunt blijven. Bij die oefe ningen gaat het om het vertrouwd raken met de vreemde wereld onderwater en om het afle ren van het in paniek raken, dat in enkele seconden tijd van een duiker een drenkeling kan maken. Daarna word je bevorderd tot een hogere orde en wordt het gebruik van zuurstofflessen moge lijk. De duiker zakt dan naar beneden met een gewicht van 32 kg aan apparatuur en, alsof dat nog niet genoeg is, 6 kg aan lood. Wanneer hij een beetje zuinig ademhaalt (6 seconden in, 6 seconden uit,) kan hij anderhalf uur onder water blijven. Is hij met deze situatie vertrouwd, dan kan hij het zwembad verlaten om grotere gebieden te gaan verkennen. Oog in oog met snoek Die grotere gebieden kunnen variëren van de Vinkeveense Plassen tot de Middellandse Zee. Onze duikers vertellen, dat ook de Vinkeveense Plassen al bijzonder boeiend zijn, al heb je er onder water veel minder zicht dan in de Middel landse Zee. Toch kun je er bijvoorbeeld de vissen naderen tot op enkele centimeters. Die vissen beschou wen een duiker als verre, maar nochtans wel kome familie. Meestal gaan ze niet voor hem op de vlucht. Het is een bijzondere gewaar wording, een knaap van een snoek recht in de ogen te kijken in zijn eigen element. Duik je 's nachts, dan is er een mooie gelegen heid om paling te vangen met een klem. Je moet dan wel een waterdichte zaklantaarn mee nemen. Nelis en Neve hebben zelfs wel iemand gezien, die een autolamp met een accu in een polyester huls meenam naar beneden. Je kon hem op tientallen meters afstand zien rondscharrelen met die installatie. (wordt vervolgd) V Avontuur tegemoet in Zuid-Frankrijk Training in het zwembad 52

Het Zeskant | 1963 | | pagina 4