g van Brienenoord DE ANTWERPEN III Op 22 mei 1963 werd het tweede deel van de grote brug Van Brienenoord geplaatst. Een moeilijke operatie, die goed is geslaagd. We hebben allemaal de brug op de Werf in aan bouw gezien en we zijn er allemaal van over tuigd, dat het een enorm gevaarte is. We pu bliceren hierbij enkele foto's van de brug ter plaatse. Op de eerste foto zien we de eerste klap omhoog staan; de bovenkant van de brug steekt dan 80 meter boven het water van de rivier uit! De tweede foto laat ons een onder deel zien. De enorme afmetingen komen goed uit als we letten op de paar mannen, die er bij aan het werk zijn. Wij hebben U reeds ingelicht omtrent de po sitie van de Antwerpen 111, n.l. 11 meter onder water bij Pointe Noire in de Kongo. Van het Bureau Wijsmuller ontvingen wij nog nadere berichten over de berging van dit in 1923 bij de Werf Gusto gebouwde schip. Toen de zuiger op 30 november 1962 kapseisde en zonk, kwam die terecht 250 meter ten noorden van de haveningang en juist in de lichtenlijn van de haven Pointe Noire, en vormde daar een ernstige belemmering voor de scheep vaart. Het wrak moest dus zo spoedig mogelijk opge ruimd worden. De havenautoriteiten van Pointe Noire vol stonden met de mededeling aan de eigenaren en aan de assuradeuren, dat het wrak moest ver dwijnen om de scheepvaartroute weer open te leggen. Zij stelden voor het wrak in stukken te schieten en die stukken een paar honderd meter verder, naast een van de pieren van Pointe Noire in zee te storten. Het opruimen van een wrak met explosieven heeft het nadeel, dat er dan dikwijls stukken blijven zitten, die dan later weer moeilijkheden geven bij de baggerwerkzaamheden om de haven op diepte te houden. Derhalve ging het Bureau Wijsmuller aan het rekenen of het wrak gelicht zou kunnen worden. Deze mogelijkheid bleek aanwezig. Een be schrijving, hoe het bergingswerk heeft plaats gevonden, zou een geheel Zeskant kunnen vul len. We volstaan daarom met de mededeling, dat men eerst alle openingen heeft dichtge maakt (onder water), de mast heeft afgezaagd en de ankers en kettingen heeft verwijderd (onder water). Toen is er lucht in het schip ge pompt en zie, op 23 mei j.l. kwam de kiel van het schip boven water. De operatie was gelukt. Het gevaarte werd toen naar de Banc de l'Astrolabe gesleept, ongeveer anderhalve mijl ten noorden van het toegangs water tot Pointe Noire. De haventoegang was weer open. Wat er nu verder met de zuiger gaat gebeuren, weten we nog niet. Misschien horen we daar later nog iets over. (0) 51

Het Zeskant | 1963 | | pagina 7