AFDELINGSKAS ZIEKTEWET Het is dit jaar de Afdelingskas niet naar den vleze gegaan. De barre winter 1962/1963 en het slechte weer gedurende de eerste vier maanden van het jaar hebben ongetwijfeld invloed gehad op het ziektecijfer, dat onrustbarend is geste gen. Nu we dit schrijven is het mooi zomerweer en we verwachten dan ook, dat het ziektecijfer weer zal gaan dalen. Maar met dat al is het tekort, dat bij de Afdelingskas ontstaan is, niet gering. Het Bestuur der Afdelingskas heeft zich over deze situatie beraden. Het is nu eenmaal zo, dat de kosten van het ziekengeld door de werk gever en werknemers gezamenlijk moeten wor den gedragen. En als er over een bepaald jaar een tekort is, dan moet dat later worden inge haald. Zou de premie dit jaar niet worden ge wijzigd, dan zal zij het volgende jaar belangrijk hoger komen te liggen. Daarom heeft het Bestuur van de Afdelingskas besloten de premie voor de ziektewet halverwege het jaar zodanig te verhogen, dat verwacht mag worden, dat er aan het einde van het jaar geen tekort van betekenis zal zijn. Het heeft derhalve aan het Bestuur van de Be drijfsvereniging voorgesteld, de premie met ingang van 1 juli 1963 te verhogen van 5,6% tot 7%; dat betekent voor de werknemers een verhoging van 2,8% tot 3,5%. Deze verhoging zal op 1 juli 1963 ingaan. CURSUS GEVORDERD LASSER Woensdag, 12 juni 1963 zijn in de Gemeentelijke Nijverheids-Avondschool te Schiedam, door de Directeur, de heer J. Pulleman, de getuigschrif ten uitgereikt aan de onderstaande cursisten, die de cursus "Gevorderd lasser" met goed ge volg hebben doorlopen en voor het daarbij be horende schoolexamen zijn geslaagd. Het zijn de heren A.C. van Pelt, G. Quadt, J. de Waart van Gulik en F. W. Wolf. De heer W. Samallo is al een stap verder. Hij ontving het getuigschrift voor het schoolexamen "Gronddiploma". Op 25 juni a.s. zal hij aan de tand gevoeld worden door de examencommissie van de N.V.L., waarvan de resultaten moeten worden afgewacht. Wij feliciteren bovengenoemde heren met het door hen bereikte resultaat en we kunnen niet nalaten onze bewondering te uiten voor hun doorzettingsvermogen om "op gevorderde leef tijd" toch nog 's avonds de deur uit te gaan om lessen te volgen. Velen kunnen hier een voorbeeld aan nemen. dR. VEILIGHEIDSCOMPETITIE Mijne Heren, Het zou mij een lief ding waard geweest zijn, indien ik vanmiddag niet het woord tot U had behoeven te richten, maar dit zou zijn gedaan door een van onze Directieleden. Het lag dan ook in de bedoeling van de Directie om hier aanwezig te zijn, maar plotseling opkomende zakelijke besprekingen hebben dit onmogelijk gemaakt. En deze feestelijke bijeenkomst uit stellen, wilden we ook niet. Met deze woorden begon onze Veiligheidsin specteur, de heer J. Olde Monnikhof zijn toe spraak tot de leden van de ploegen, die de 200 veilige werkdagen hadden bereikt. Dat ge beurde op 26 Juni 1963 in de Werfcantine. Hij wees er op, dat in de vorige competitie met 23 afdelingen werd gestart en dat er dit jaar 32 ploegen hebben meegedaan. In 1961/62 behaalde 18 afdelingen de eerste 100 veilige dagen en in 1962/63 zijn er dat 29. Vorig jaar waren er 5 afdelingen, die de 100 veilige dagen niet bereikten en dit jaar zijn het er slechts 3, waaronder - hoe is het mogelijk? - de winnaar van het vorige jaar. Het vorige jaar bereikten 6 afdelingen het einde van de compe titie met 200 veilige dagen; we vonden dat toen een prachtig succes. Voor de heer F. Smulders was dat toen aan leiding om in zijn toespraak te zeggen: "Het resultaat is van dien aard, dat ik een viering van deze dag gemotiveerd acht en ik hoop, dat dit ook de volgende jaren het geval zal zijn. De deelnemers aan deze wedstrijd kennen de regels van het spel en ik behoef daarover nu niet meer uit te wijden. Maar ik wil wel zeggen, dat ik deze bijeenkomst, die een jaar veilig werken afsluit, bijzonder prettig vind. De veiligheid in het bedrijf heeft niet alleen een economische achtergrond, maar het belang rijkste is toch, dat door het veilig werken voor de werkers in het bedrijf menselijk leed wordt voorkomen. Ik geloof en hoop, dat een ieder in het bedrijf zich voor het veilig werken zal willen blijven inspannen." De heer Monnikhof merkte vervolgens op, dat de wens van de heer Smulders in zoverre in vervulling is gegaan, dat er dit jaar geen zes, maar liefst twaalf afdelingen met 200 veilige dagen uit de bus zijn gekomen. Hij wees er echter op, dat het nog beter kan. Het is altijd nog zó, dat we 90% van de ongevallen aan eigen schuld te wijten hebben. Wij zelf zijn het, die de onveilige handelingen verrichten en die de onveilige situaties scheppen. Een ongeval gebeurt nooit vanzelf; er is altijd een oorzaak voor. Daarom wil spreker nogmaals zeggen: Maak van veilig werken een gewoonte! Een speciaal beroep deed spreker op de bazen, om ten aanzien van de veiligheid een goed voor beeld te geven.

Het Zeskant | 1963 | | pagina 9