Overdracht bij Veronica Het passagiersschip Statendam gleed op za terdagmorgen 27 juli omstreeks half elf langs de Rotterdamse Maashaven, toen onze nieuwe Willem Barendsz met ruim honderd genodig den aan boord voor de officiële proefvaart en overdracht tussen Rotterdam en IJmuiden los gooide van de westelijke kop van de Maaskade. Tevoren had de heer Arthur Wijsmuller alle gasten bij de valreep welkom geheten. Bij die gasten waren diverse leden van de werven en van Werkspoor, en vele oud-gezagvoerders en eerste werktuigkundigen van ons bedrijf, voorts ondermeer vertegenwoordigers van de Scheep vaartinspectie, van Lloyd's Register of Ship ping, directeuren van enkele Zeevaartscholen (waarbij de directeur van de Zeevaartschool „Willem Barendsz" te West-Terschelling) en verder een grote groep relaties van ons bedrijf en enige chefs van diensten. Bij de gasten uit de pers- en TV-wereld waren onder meer de schrijver Anthony van Kampen, de tekenaar Reint de Jonge en Roel Rensse, adjunct hoofdredacteur van het NTS-Journaal. Terwijl men tijdens de vaart over de Nieuwe Waterweg aan dek genoot van de zon of een bezoek bracht aan de verschillende verblijven in het schip, bereidden de vijf koks, die voor deze gelegenheid aan boord waren, een voor treffelijke koude lunch met kip voor. In zee gekomen mevrouw Wijsmuller-Meijer had inmiddels een speeltuin op voor- en achterschip voor de grote kinderschare georganiseerd werd koers gezet naar het radioschip „Veroni ca", in de buurt waarvan de overdracht plaats vond. Mijlpaal voor reder en bouwer Voor de Scheepswerf L. Smit Zoon en de Scheepswerf „De Klop" sprak de heer L. Smit over de mijlpaal, die op dit moment zowel door de werven als door de opdrachtgever werd be reikt. Hij was dankbaar voor het vertrouwen dat de heren Wijsmuller in de werven hadden gesteld bij het in opdracht geven van deze grote sleepboten, die afwijken van het gebruikelijke type zeesleper. „En wij hebben daarnaast vrij heid gekregen bij de bouw, dat was ook een ge noegen", aldus de heer Smit, die toegaf de he ren Wijsmuller intussen meer als vrienden dan als reder te zien. Nadat ook Lloyd's, de Scheepvaartinspectie en alle werkers aan het schip „vooral in de laatste 14 dagen" in de dank waren betrok- De Heer Arthur Wijsmuller aan het woord. 71

Het Zeskant | 1963 | | pagina 15